Z pomocą dla Syrii. Transmisja polskich pieśni pasyjnych na TVP1

31-03-2018

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

fot.: Danuta Matloch

Na zdjęciu: Zrujnowane miastofot. Caritas Polska

Na zdjęciu: Zrujnowane miastofot. Caritas Polska

Na zdjęciu: Zrujnowane miastofot. Caritas Polska

Na zdjęciu: Zrujnowane miastofot. Caritas Polska

Na zdjęciu: Plakat koncertu pasyjnego

 

- Tak jak dwa tysiące lat temu wydarzyła się na krzyżu największa historia cierpienia, tak dzisiaj na oczach całego świata wielkiego cierpienia doświadczają niewinni i bezbronni mieszkańcy Syrii. Wspólnie możemy im pomóc – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. 30 marca w Wielki Piątek w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Polska Opera Królewska wykonała polskie pieśni pasyjne niosące przesłanie pokoju i wsparcia dla ofiar wojny w Syrii. Wydarzenie transmitowane było na antenie TVP1.

Organizatorami wydarzenia było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polska Opera Królewska, Muzeum Łazienki Królewskie, Caritas Polska i TVP1.

„Wyraz solidarności z najbardziej pokrzywdzonymi i cierpiącymi”

- Tak jak dwa tysiące lat temu wydarzyła się na krzyżu największa historia cierpienia, tak dzisiaj na oczach całego świata wielkiego cierpienia doświadczają niewinni i bezbronni mieszkańcy Syrii. Wspólnie możemy im pomóc. Dlatego już w najbliższy piątek w Łazienkach Królewskich zabrzmią polskie pieśni pasyjne w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej, niosące przesłanie pokoju i wsparcia. Podczas transmisji tego wydarzenia zachęcam do wysyłania sms-ów, z których dochód będzie przekazany na pomoc mieszkańcom zniszczonego Aleppo. Wierzę, że będzie to wyrazem naszej solidarności z najbardziej pokrzywdzonymi i cierpiącymi – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Arabski hymn wielkopiątkowy i polskie pieśni pasyjne

Wydarzenie Polskie pieśni pasyjne, transmitowane z Teatru Królewskiego, rozpocznie się ukłonem w stronę naszych syryjskich braci –  artyści Polskiej Opery Królewskiej wykonają arabski hymn wielkopiątkowy Wa Habibi. W dalszej części programu usłyszymy polskie pieśni z XV, XVI i XVII wieku.

Zbiórka sms-owa

Podczas transmisji na antenie TVP1 była prowadzona sms-owa zbiórka, z której dochód zostanie przekazany na pomoc mieszkańcom ogarniętej wojną Syrii.

Sukces bożonarodzeniowego koncertu – blisko 1 mln zł dla Syrii

Na początku stycznia br. można było wysłuchać najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd, również w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej. Nasi widzowie okazali wielkie serca. Podczas transmisji koncertu, dzięki sms-owej zbiórce udało się zebrać blisko milion złotych.powrót