Zadomowieni w pisaniu - pisarze przy pracy

13-04-2011

Wystawa fotografii Herlinde Koelbl zatytułowana "Zadomowieni w pisaniu - pisarze przy pracy. Fotografie i rozmowy" będzie w Bibliotece Uniwersyteckiej, w Galerii pod Wielkim Świetlikiem, od 11 do 27 kwietnia 2011.

Herlinde Koelbl, niemiecka fotografka o międzynarodowej renomie, odwiedziła znanych pisarzy niemieckiego obszaru językowego, aby za pomocą kamery spenetrować ich miejsca pracy. Zdjęcia zostały wzbogacone o rozmowy z autorami. Fotografie i wywiady uzupełniają się wzajemnie, tworząc subtelne i często bardzo intymne portrety. Twórcy pozwolili Herlinde Koelbl wejrzeć w swoje życie i pracę, opowiadają o radościach i zmaganiach, które towarzyszą powstawaniu ich dzieł.

- "Pisanie to praca" - tak twierdzi wielu autorów, obalając tym samym wyobrażenie o artyście, którego pióro lekką ręką prowadzą muzy. Gabinet pisarza prawie dla każdego z nich jest miejscem odosobnienia, w którym można się skoncentrować.

Herlinde Koelbl przeprowadziła rozmowy z pisarzami pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Od tego czasu nie straciły nic na aktualności. Rytuały i warunki pracy nie zmieniły się.

Bohaterami ekspozycji są: Thomas Brussig, Hans Magnus Enzensberger, Julia Franck, Günter Grass, Durs Grünbein, Peter Härtling, Elfriede Jelinek, Katja Lange-Müller, Herta Müller, Ingo Schulze, Martin Walser i Christa Wolf.

Zdjęcia i teksty, składające się na portrety pisarzy, stanowią wybór z książki Herlinde Koelbl "Schreiben! - 30 Autorenporträts", która ukazała się w 2007 roku nakładem oficyny Knesebeck-Verlag. Wyjątkiem jest wywiad z Julią Franck, przeprowadzony w lutym 2010 roku w związku z prezentowaniem wystawy w Polsce.

Wernisaż z udziałem autorki odbędzie się 11 kwietnia 2011 o godzinie 18.00. Po oficjalnym otwarciu wystawy Herlinde Koelbl będzie rozmawiać z Magdaleną Tulli na temat jej pracy i stosunku do twórczości literackiej. Rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie.

Wystawie towarzyszy broszura z zapisem wywiadów.

Czas i miejsce wystawy:

11 kwietnia - 27 kwietnia 2011 - Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66 - Galeria pod Wielkim Świetlikiem

Wystawa czynna:
poniedziałek - sobota: 9:00-21:00
niedziela: 15:00-20:00.
Wstęp wolny

Wystawa wcześniej gościła już we Wrocławiu, Lublinie, Szczecinie, Tarnobrzegu, Olsztynie, Opolu.powrót