Zakończył się Konkurs im. Henryka Wieniawskiego

22-10-2011

Koreanka Soyoung Yoon została triumfatorką XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wyniki konkursu ogłoszono 21.października br.

Złoty medal H.Wieniawskiego otrzymała Soyoung Yoon
Złoty medal H.Wieniawskiego otrzymała Soyoung Yoon (Foto: Biuro Prasowe XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego)

Soyoung Yoon dostała 30 tys. euro i Złoty Medal Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego. Drugą nagrodę zdobyła Japonka Miki Kobayashi, a trzecią - Niemiec Stefan Tarara

W finałowym IV etapie konkursu wystąpiło sześciu skrzypków, każdy z nich zagrał z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Poznańskiej po dwa koncerty. Po raz pierwszy w historii - w ścisłym finale nie było żadnego polskiego uczestnika.

Podczas konkursu przez dwa tygodnie w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza jury wysłuchało 46 skrzypków z 16 krajów świata.  Ich grę oceniało 13-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Maxima Vengerova – pochodzącego z Rosji wirtuoza skrzypiec i altówki, dyrygenta i pedagoga, od 2005 r. profesora Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie.

Wielki Finał
Wielki Finał (Foto: Biuro Prasowe XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego)

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodski.

Partnerem współfinansującym konkurs jest MKiDN.powrót