Złote Lwy dla "W ciemności" Agnieszki Holland

14-05-2012

Złote Lwy 37. festiwalu filmowego w Gdyni otrzymał film "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland. Za film o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta reżyserka otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria".

Złote Lwy dla "W ciemności" Agnieszki Holland
Twórcy nagrodzonych filmów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pozują do wspólnego zdjęcia, 12 bm. w Gdyni. fot.: PAP/Adam Warżawa
 
Złote Lwy za film "W ciemności" reżyserka zadedykowała swojej mamie. "To ona obudziła we mnie wrażliwość i empatię na cierpienie innych. To ona nauczyła mnie, że tamta tragedia Żydów dotyczy nas wszystkich - Żydów, Polaków, całej ludzkości. Że stawia przed nami najtrudniejsze, wciąż aktualne pytania o ludzką naturę. Że nie mamy prawa o niej zapomnieć" - napisała w liście Holland.
 
Odtwórców głównych ról w filmie Holland - Roberta Więckiewicza i Agnieszkę Grochowską - uhonorowano na festiwalu nagrodami za najlepsze role pierwszoplanowe, męską i żeńską.

"W ciemności" to historia Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Więckiewicz), który ukrywa Żydów z lwowskiego getta podczas II wojny światowej. Mężczyzna początkowo żądał zapłaty za swoją pomoc. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanowił pomagać Żydom bezinteresownie. Grochowska w filmie Holland zagrała Żydówkę ukrywaną przez Sochę przez wiele miesięcy we lwowskich kanałach.
Oprócz nagród dla Holland, Grochowskiej i Więckiewicza, ekipę "W ciemności" uhonorowano w kategoriach: zdjęcia (nagroda dla Jolanty Dylewskiej), scenografia (nagroda dla Erwina Priba, Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego), charakteryzacja (nagroda dla Janusza Kalei) oraz montaż - nagroda dla Michała Czarneckiego. W kategorii montaż Czarnecki zdobył nagrodę ex aequo z montażystą filmu "Obława" Wojciechem Mrówczyńskim

W kategorii kostiumy również przyznano dwie nagrody: dla Katarzyny Lewińskiej za kostiumy do filmu "Sponsoring" oraz dla Katarzyny Lewińskiej i Jagny Janickiej za kostiumy do filmu "W ciemności".
Sukces na festiwalu odnieśli również twórcy i obsada filmu o zespole hip-hopowym Paktofonika, "Jesteś bogiem". Jego autor, Leszek Dawid, został laureatem w kategorii "debiut reżyserski lub drugi film". Nagrodzono także aktorów, którzy zagrali w "Jesteś bogiem". Marcin Kowalczyk, odtwórca głównej roli Magika, został uhonorowany za debiut aktorski. Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt zdobyli z kolei nagrody w kategorii drugoplanowa rola męska.

Zwyciężczynią w kategorii drugoplanowa rola kobieca była Joanna Kulig, która zagrała w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej.

Srebrne Lwy na tegorocznym festiwalu w Gdyni odebrał Marcin Krzyształowicz, autor filmu "Obława", partyzanckiej ballady z akcją osadzoną podczas II wojny światowej
 
Nagrodę Specjalną Jury, "za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne", przyznano z kolei za polsko-rumuński film animowany "Droga na drugą stronę" w reżyserii Anci Damian.

W kategorii scenariusz nagroda powędrowała do Piotra Trzaskalskiego i Wojciecha Lepianki za scenariusz "Mojego roweru", ciepłej historii o emocjonalnej relacji między synem i ojcem. - Autorom, którzy udowodnili, że polskie kino potrafi opowiadać fajne, proste historie w sposób wdzięczny, inteligentny i przede wszystkim dowcipny - napisano w uzasadnieniu jury.

Sebastiana Włodarczyka i Piotra Witkowskiego nagrodzono za dźwięk - w filmie "Droga na drugą stronę". W kategorii muzyka uhonorowany został natomiast Piotr Dziubek, za muzykę do filmu "Droga na drugą stronę".

Jury przyznało również wyróżnienia - twórcom filmów "Sekret" i "Pokłosie". "Za odwagę w poruszeniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone, a które uważamy za istotne" - napisali jurorzy w uzasadnieniu.
O Złote Lwy walczyło w tym roku 14 produkcji. Obok filmu "W ciemności" były to m.in.: "80 milionów", w reż. Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" w reż. Marka Koterskiego, "Droga na drugą stronę" w reż. Ancy Damian, "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida oraz "Sponsoring" w reż. Małgorzaty Szumowskiej.
 
PAP

Pełna lista laureatów 37. Gdynia Film Festivalpowrót