Zmarł Grzegorz Królikiewicz. Reżysera żegna wicepremier prof. Gliński

22-09-2017

fot. Szkoła Filmowa w Łodzi

- Śmierć Grzegorza Królikiewicza to wielka strata dla polskiej kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Reżyser zmarł 21 września br. w wieku 78 lat.

„Artysta z prawdziwego zdarzenia”

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wspominając zmarłego reżysera podkreślił, że był on „artystą z prawdziwego zdarzenia”, a jego śmierć to „wielka strata dla polskiej kultury”. Wspomniał także moment poznania twórcy. – Było to kilkadziesiąt lat temu przy realizacji jednego z jego filmów. Jako młody człowiek byłem wówczas kaskaderem na planie filmowym – powiedział prof. Gliński. – Film był zrobiony z dużym rozmachem, w sposób nieco naturalistyczny. Jak wiadomo, pan Grzegorz Królikiewicz lubił mocno uderzać w sztuce, był artystą z prawdziwego zdarzenia. Wiele wymagał od siebie i od innych - powiedział wicepremier.

Minister kultury zwrócił również uwagę na zaangażowanie prospołeczne reżysera. - Kwestie społeczne były dla niego ważną rzeczą i był w tym autentyczny – powiedział. Przyznał również, że bardzo lubił Królikiewicza. W ciągu ostatnich lat - jak mówił - miał z nim kontakt przy różnych okazjach. – Miałem zaszczyt spotykać się z Mistrzem także podczas mojej kampanii wyborczej w Łodzi. Śmierć Grzegorza Królikiewicza to wielka strata dla tego miasta – podkreślił minister kultury.

Autor scenariuszy, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych

Grzegorz Królikiewicz był absolwentem wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej i wykładowcą w niej, nauczycielem wielu pokoleń filmowców; nosił tytuł profesora nauk filmowych. Reżyser zapraszany był również do pracy w komisjach selekcyjnych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Autor scenariuszy i reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. "Na wylot" (1972), "Wieczne pretensje" (1974), "Przypadek Pekosińskiego" (1993) czy "Sąsiady" (2014). Za swoje filmy nagrodzony m.in. Nagrodą FIPRESCI na Festiwalu w Mannheim (za swój debiut "Na wylot"), Złotymi Lwami Festiwalu w Gdyni, czy nagrodą Specjalną Festiwalu w Karlovych Varach (obie nagrody za film "Przypadek Pekosińskiego"). Był autorem wielu książek poświęconych teorii kina.

/Źródło: PAP, MKiDN/powrót