Zmarł Jarosław Śmietana - znany gitarzysta jazzowy

03-09-2013

Jarosław Śmietana - jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych zmarł 2 września w Krakowie. Miał 62 lata.

Jarosław Śmietana podczas koncertu w 2010 r. fot. PAP/Stach Leszczyński
Jarosław Śmietana podczas koncertu w 2010 r. fot. PAP/Stach Leszczyński

"Był wirtuozem gitary, najlepszym polskim gitarzystą jazzowym i jednym z najlepszych w Europie - powiedział PAP Paweł Brodowski z "Jazz Forum"

Ma na koncie kilkadziesiąt płyt i ponad 200 kompozycji jazzowych. Mówił, że lubi, gdy się mu mówi Jarek, nie Jarosław.

"Od momentu wykrycia guza mózgu i operacji, którą przeszedł w styczniu tego roku Jarek był sparaliżowany. Spodziewaliśmy się najgorszego, ale moment jego odejścia jest wielkim szokiem dla środowiska polskiego jazzu - powiedział PAP Paweł Brodowski, redaktor naczelny "Jazz Forum". - Miał 62 lata. Był jeszcze młody i był młody duchem".

"Był jednym z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych. Zapracowany, rozpędzony, był siłą napędową polskiego jazzu. Jarek to wspaniały kompozytor. Jego muzyka była nasycona bluesem, miała ekspresję rocka i była bardzo komunikatywna - mówił Brodowski.

Jak przypomniał, w dorocznej ankiecie "Jazz Forum" na najlepszych muzyków Jarosław Śmietana przez niemal wszystkie lata zwyciężał jako gitarzysta w sposób bezdyskusyjny. Zawsze zajmował pierwsze miejsce.

Śmietana urodził się w 1951 r. w Krakowie i z tym miastem był związany całe życie. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Oficjalnie zadebiutował w 1974 r. jako członek Klaus Lenz Big Band płytą "Live at Jazz Jamboree". Dwa lata wcześniej, w 1972 roku, zdobył wyróżnienie na Festiwalu Jazz nad Odrą występując z grupą bluesową Hall.

W latach 1975-1981 był leaderem grupy Extra Ball. Od 1982 był liderem następujących formacji: "Sounds", Big Band "Symphonic Sound Orchestra", "Polish Jazz Stars Band". Był także jednym z liderów popularnego "Namysłowski-Śmietana Quartet". Śmietana występował w wielu krajach Europy, a także w USA i Indiach.

Współpracował z takimi artystami jak: Art Farmer, Freddie Hubbard, Eddie Henderson, Joe Zawinul, Gary Bartz, Carter Jefferson, Vince Mednoza, John Abercrombie, Hamiet Bluiett, Idris Muhammad, Ronnie Burrage, Harvie Swartz, Mike Stern, Jack Wilkins, Zbigniew Seifert, Cameron Brown, Andy McKee, Greg Brandy, David Gilmore, Dave Friedman. Ostatnia pozycja w dyskografii artysty to "Live at Impart" (2012) nagrana z Wojciechem Karolakiem i Billym Nealem.

"Śmietana był pomysłodawcą rozlicznych projektów. Prowadził swój zespół, big band, nagrywał z orkiestrami symfonicznymi, z łatwością nawiązywał kontakty z muzykami amerykańskimi" - podkreślił Brodowski.

W 1998 r. nagrodzono go Fryderykiem za album "Songs and Other Ballads". Otrzymał też nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia.

Wykładał w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W 1998 r. nagrodzono go Fryderykiem za album "Songs and Other Ballads". Otrzymał też nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia muzyczne.

Ostatnia pozycja w bogatej dyskografii artysty to "Live at Impart" (2012) nagrana z Wojciechem Karolakiem i Billym Nealem.

W lipcu br. Jarosław Śmietana został uhonorowany statuetką "Baranka Jazzowego", nagrodą przyznawaną wybitnym artystom związanym z historią jazzu w Krakowie. "Baranek Jazzowy" jest przyznawany od 2001 r. podczas Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

"Jarek cieszył się ogromną popularnością. Miał wielu przyjaciół. Wiadomość o jego chorobie mobilizowała środowisko; odbyło się wiele koncertów dla Jarka, aby mu pomóc, dodać otuchy, okazać sympatię i podziękować; koncerty były w Warszawie, w Krakowie, w Chicago, grali dla niego też muzycy z Ukrainy" - powiedział Brodowski. I dodał: "Jarek był nie tylko świetnym muzykiem, ale i wielkim miłośnikiem jazzu. To on napisał historię jazzu w pigułce - +A Story of Polish Jazz+". (PAP)powrót

Warto przeczytać