Zmarł prof. Józef Hałas - malarz, klasyk polskiej sztuki współczesnej

02-01-2015

Józef Hałas na zdjęciu archiwalnym z 2005 r. fot. PAP/Andrzej Rybczyński
Józef Hałas na zdjęciu archiwalnym z 2005 r. fot. PAP/Andrzej Rybczyński

 

W wieku 87 lat zmarł 1 stycznia we Wrocławiu prof. Józef Hałas – malarz, klasyk polskiej sztuki współczesnej. Artysta tworzył przede wszystkim abstrakcyjne cykle, których tematem była natura.

Ewa Kaszewska, kuratorka wielu jego wystaw powiedziała: „Prof. Hałas, obok Stanisława Fijałkowskiego i Jerzego Nowosielskiego, był uznawany za jednego z klasyków polskiej sztuki współczesnej”

Hałas, oprócz obrazów olejnych, tworzył również gwasze, rysunki, mozaiki i witraże. Najbardziej znane cykle jego obrazów to m.in. Figury, Góry, Wnętrza, Przeciwstawienia, Piony – Skosy. Jego prace był pokazywane na ponad 300 wystawach w kraju i zagranicą.

Artysta o swojej twórczości pisał, że chodziło mu o stworzenie polskiego pejzażu współczesnego, "o zapełnienie tej luki, której nie załatwią nam w Europie”. „Dlatego zajmowałem się najbanalniejszymi tematami - górami i morzem, myślę też - a może chodziło mi o wszystko, i o nowoczesne malarstwo pejzażowe, i o abstrakcję głębszą, wyprowadzoną ze studiów natury, i o wypowiedź wewnętrzną, niezależną od czasu. Chciałem wszystko” - napisał w 1980 r. w swoich notatkach prof. Hałas.

Józef Hałas urodził się w 1927 r. w Nowym Sączu. W 1954 r. ukończył wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Dwa lata później współtworzył Grupę X, której członkami byli m.in. Maria Grabowska, Krzesława Maliszewska, Alfons Mazurkiewicz.

Od 1960 r. należał do Grupy Wrocławskiej skupiającej artystów różnych pokoleń, reprezentującej rozmaite postawy i poszukiwania twórcze. W pierwszym okresie twórczości uległ wpływom malarstwa Tadeusza Makowskiego i Paula Klee. W 2006 r. za całokształt twórczości artysta został uhonorowany przez ministra kultury Złotym Medalem Gloria Artis.

 PAPpowrót