Zmarł Wojciech Młynarski. „Był wielką osobowością polskiej kultury”

16-03-2017

fot. Radek Pietruszka/PAP

 

„To bardzo smutna wiadomość. Wojciech Młynarski był wielką osobowością polskiej kultury. Jego teksty bawiły, a zarazem skłaniały do głębszego namysłu nad życiem” – tak zmarłego artystę wspominał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Bard, poeta, artysta kabaretowy, autor piosenek, ale też dramaturg, scenarzysta i reżyser teatralny zmarł 15 marca 2017 r. 26 marca skończyłby 76 lat.

To bardzo smutna wiadomość. Wojciech Młynarski był wielką osobowością polskiej kultury. Jego teksty bawiły, a zarazem skłaniały do głębszego namysłu nad życiem. Humor, inteligencja, życiowa mądrość tych utworów pozostaną nam w pamięci dopóki „jeszcze w zielone gramy” - tak o artyście mówił wicepremier prof. Piotr Gliński.

Wojciech Młynarski był jednym z najwybitniejszych polskich twórców piosenki autorskiej, znakomitym satyrykiem, cenionym reżyserem, dramatopisarzem, librecistą i tłumaczem. Uchodził za twórcę nowej formy artystycznej, felietonu śpiewanego.

Twórca niezapomnianych piosenek

Debiutował w 1962 r., podczas studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, w klubie studenckim „Hybrydy” jako autor tekstów satyrycznych. Wielokrotnie występował i zdobywał nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Współpracował z najsłynniejszymi kabaretami (m.in. Dudkiem i Owcą), z telewizją i radiem oraz teatrami. Na scenie stołecznego Teatru Ateneum zrealizował szereg programów autorskich, a także spektakli przywracających należny blask twórczości takich autorów jak Marian Hemar, czy Jacques Brel. Opracowywał liczne libretta operowe i musicalowe (m.in. Wesołego powszedniego dnia, Awantura w Recco). Był twórcą niezapomnianych piosenek, spośród których wystarczy wymienić Niedzielę na Głównym, W Polskę idziemy, Jesteśmy na wczasach, Absolutnie czy Róbmy swoje. Wiele z nich wykonywał indywidualnie, nadając im szczególny, osobisty charakter.

Celne komentarze, którymi w swoich utworach opatrywał życie codzienne zagościły na stałe w języku kolejnych pokoleń Polaków. Jednocześnie jego utwory w sposób niewymuszony i pełen wdzięku przypominały o ponadczasowych wartościach, a zarazem ironicznie charakteryzowały nasze niedoskonałości.

Nagrody i odznaczenia

Za swoją twórczość Wojciech Młynarski został uhonorowany m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, francuskim Orderem Sztuki i Literatury, a także licznymi nagrodami za twórczość poetycką i estradową.powrót