Zmarła Ewa Szumańska - pisarka i autorka słuchowisk radiowych

17-05-2011

Pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych Ewa Szumańska zmarła 17. maja br. we wrocławskim szpitalu. Była współtwórczynią programów rozrywkowych w radiowej Trójce, m.in. serii skeczy „60 minut na godzinę” i niezapomnianym głosem "Z pamiętnika młodej lekarki".

Ewa Szumańska urodziła się 20 maja 1921 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej była studentką działającego w podziemiu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jako żołnierz Armii Krajowej brała także udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie studiowała filozofię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Aktorstwa uczyła się w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie, a w latach 40. występowała m.in. w krakowskich, łódzkich i wrocławskich teatrach.

Jako pisarka debiutowała w 1944 r. reportażami w piśmie „Z pierwszej linii frontu”. Jej najbardziej znane dzieła literackie to m.in. „Ślady na oceanie”, „Przygoda w Lagos” i „Miłość w cieniu ochry”. Od 1981 r. do 2010 r. współpracowała z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Od końca lat 60. związana była z Polskim Radiem Wrocław i współtworzyła kabaret radiowy „Studio 202”. W 1977 r. otrzymała nagrodę miasta Wrocławia, a w 1999 – nagrodę prezydenta Wrocławia. Została też uhonorowana Złotym Mikrofonem Polskiego Radia.powrót