Znamy laureatów 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

28-06-2016

Na zdjęciu: Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. autor zdjęcia: Marta AnkiersztejnFot. Marta Ankiersztejn

Na zdjęciu: Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. autor zdjęcia: Marta AnkiersztejnFot. Marta Ankiersztejn

 

TR Warszawa za spektakl Holzwege w reż. Katarzyny Kalwat otrzymał I Nagrodę 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się 27 czerwca br. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego z udziałem zastępcy dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewy Wytrążek.

 

Do I etapu konkursu zostało dopuszczonych 101 wystawień polskiego dramatu współczesnego. W ścisłym finale znalazło się ich 12.

Finałowe spektakle oceniało jury w składzie: Kalina Zalewska (przewodnicząca), Małgorzata Bogajewska, Konrad Dworakowski, Jarosław Gajewski oraz Rafał Węgrzyniak.

 

Nagrody i wyróżnienia

I Nagroda w wysokości 40 000 zł, z przeznaczeniem na realizację kolejnego spektaklu polskiej sztuki współczesnej w sezonie teatralnym 2016/2017:

TR Warszawa za spektakl Holzwege Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyna Kalwat

II Nagroda w wysokości 30 000 zł, z przeznaczeniem na realizację kolejnego spektaklu polskiej sztuki współczesnej w sezonie teatralnym 2016/2017:

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu za spektakl Nieskończona historia Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka

Nagroda indywidualna dla Anny Smolar za reżyserię spektaklu Dybuk Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy (w wysokości 4 000 zł)

Nagroda indywidualna dla Małgorzaty Warsickiej za reżyserię spektaklu Nieskończona historia Artura Pałygi z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (w wysokości 4 000 zł)

Nagroda indywidualna dla Pavla Hubički za scenografię do spektaklu Lustrzana chmura Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosza z Teatru Animacji w Poznaniu (w wysokości 3 000 zł)

Nagroda indywidualna dla Eweliny Ciszewskiej za choreografię do spektakli: Smoki Maliny Prześlugi, reż. Jerzy Połoński z Teatru Maska w Rzeszowie oraz Księga dżungli Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, reż. Ewa Piotrowska z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej (w wysokości 3 000 zł)

Nagroda dla zespołu aktorskiego spektaklu Nieskończona historia Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu (w wysokości 12 000 zł)

Nagroda indywidualna dla Tomasza Tyndyka za rolę w spektaklu Holzwege Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyna Kalwat z TR Warszawa (w wyskości 4 000 zł)

Nagroda im. Jana Świderskiego przyznawaną przez Zarząd Sekcji Teatrów Dramatycznych Związku Artystów Scen Polskich dla Hanny Maciąg za rolę w spektaklu Dybuk Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar, z Teatru Polskiego w Bydgoszczy (w wysokości 3 000 zł)

Wyróżnienie dla Magdy Szpecht za reżyserię spektaklu SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMOPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY. Szymona Adamczaka z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu (w wysokości 2500 zł)

Wyróżnienie dla Wojciecha Blecharza za muzykę do spektaklu SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMOPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY. Szymona Adamczaka, reż. Magda Szpecht z Teatru Dramatycznego im. J.k Szaniawskiego w Wałbrzychu (w wysokości 2 500 zł)

Wyróżnienie dla Pawła Sakowicza za choreografię do spektaklu SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMOPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY. Szymona Adamczaka, reż. Magda Szpecht z Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu (w wysokości 2 500 zł)

Wyróżnienie dla Ewy Kaczmarek za tekst i rolę w spektaklu Wera V, reż. Wojciech Wiński, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu (w wysokości 2 500 zł)

Nagrody dla dramatopisarzy

Komisja Artystyczna 22. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, która oceniała spektakle w I etapie konkursu – zgodnie z regulaminem – przyznała nagrody dla najlepszych dramatopisarzy. Skład Komisji Artystycznej: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Ewa Hevelke, Andrzej Lis, Zofia Smolarska, Szymon Spichalski, Izabela Szymańska i Katarzyna Waligóra.

Nagrody dla autorów najlepszych tekstów dopuszczonych do konkursu otrzymały:

Małgorzata Sikorska-Miszczuk za tekst Burmistrz (10 000 zł)

Malina Prześluga za tekst Smoki (10 000 zł)

Nagrodę dla autora najciekawszego debiutu dramatopisarskiego otrzymała:

Weronika Murek za tekst Sztuka Mięsa (5 000 zł)

12 spektakli finałowych:

 1. Dybuk Ignacego Karpowicza oraz zespołu aktorskiego, reż. Anna Smolar, Teatr Polski w Bydgoszczy
 2. Holzwege Marty Sokołowskiej, reż. Katarzyna Kalwat, TR Warszawa
 3. Kamienie, wg prozy Grażyny Jagielskiej, spektakl stworzony kolektywnie przez spółdzielnię artystyczną, Teatr Śląski w Katowicach
 4. Klęski w dziejach miasta, Agnieszki Jakimiak, reż. Weronika Szczawińska, Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu
 5. Księga dżungli, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, reż. Ewa Piotrowska, Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej
 6. Lustrzana chmura, Roberta Jarosza, reż. Robert Jarosz, Teatr Animacji w Poznaniu
 7. Nieskończona historia, Artura Pałygi, reż. Małgorzata Warsicka, Teatr im. W. Horzycy w Toruniu
 8. SCHUBERT. ROMANTYCZNA KOMPOZYCJA NA DWUNASTU WYKONAWCÓW I KWARTET SMYCZKOWY. Szymona Adamczaka, reż. Magda Szpecht, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu
 9. Smacznego, proszę Wilka Marty Guśniowskiej, reż. Marián Pecko, Opolski Teatr Lalki i Aktora
 10. Smoki Maliny Prześlugi, reż. Jerzy Jan Połoński, Teatr Maska w Rzeszowie
 11. Wera V Ewy Kaczmarek, reż. Wojciech Wiński, Stowarzyszenie Artystyczne Usta Usta w Poznaniu
 12. Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) Jana Czaplińskiego, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu


powrót