Znamy zwycięzców 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni

13-06-2011

W sobotę poznaliśmy laureatów gdyńskiego festiwalu filmowego. Najwięcej nagród – aż  pięć statuetek - zdobył "Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, w tym najważniejszą: Złote Lwy dla najlepszego filmu.

Wielką Nagrodę 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni -
Wielką Nagrodę 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Złote Lwy" dla najlepszego filmu otrzymali Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska ("Essential Killing") Fot. Marcin Kułakowski, PISF

12 filmów, które trafiło do konkursu festiwalu prezentowało wszystko to, czym polskie kino może się poszczycić: różnorodność, indywidualizm, bezkompromisowość, wiarę w młode pokolenie.

Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Paweł Pawlikowski najwyższymi laurami wyróżniło filmy uniwersalne, które odniosły sukcesy za granicą. „Essential Killing” był już doceniony na festiwalu w Wenecji, a „Sala Samobójców” Jana Komasy, która w Gdyni została uhonorowana Srebrnymi Lwami odniosła sukces w Berlinie. Najnowszy film Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż, który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni jest rozchwytywany przez festiwale i muzea na całym świecie.

W Gdyni doceniono, jak co roku, również aktorów: Roma Gąsiorowska i Marcin Dorosiński zostali nagrodzeni za role główne, a Katarzyna Zawadzka, debiutująca w filmie „W imieniu diabła” otrzymała nagrodę za debiut aktorski.

W Konkursie Młodego Kina, Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film otrzymał obraz młodego, obiecującego reżysera Mangusa  von Horna pt. „Bez śniegu”.

Pełna lista laureatów gdyńskiego festiwalu:powrót