Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Znamy zwycięzców 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni

13-06-2011

W sobotę poznaliśmy laureatów gdyńskiego festiwalu filmowego. Najwięcej nagród – aż  pięć statuetek - zdobył "Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, w tym najważniejszą: Złote Lwy dla najlepszego filmu.

Wielką Nagrodę 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni -
Wielką Nagrodę 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Złote Lwy" dla najlepszego filmu otrzymali Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska ("Essential Killing") Fot. Marcin Kułakowski, PISF

12 filmów, które trafiło do konkursu festiwalu prezentowało wszystko to, czym polskie kino może się poszczycić: różnorodność, indywidualizm, bezkompromisowość, wiarę w młode pokolenie.

Międzynarodowe jury, któremu przewodniczył Paweł Pawlikowski najwyższymi laurami wyróżniło filmy uniwersalne, które odniosły sukcesy za granicą. „Essential Killing” był już doceniony na festiwalu w Wenecji, a „Sala Samobójców” Jana Komasy, która w Gdyni została uhonorowana Srebrnymi Lwami odniosła sukces w Berlinie. Najnowszy film Lecha Majewskiego „Młyn i krzyż, który otrzymał Nagrodę Specjalną Jury w Gdyni jest rozchwytywany przez festiwale i muzea na całym świecie.

W Gdyni doceniono, jak co roku, również aktorów: Roma Gąsiorowska i Marcin Dorosiński zostali nagrodzeni za role główne, a Katarzyna Zawadzka, debiutująca w filmie „W imieniu diabła” otrzymała nagrodę za debiut aktorski.

W Konkursie Młodego Kina, Nagrodę im. Lucjana Bokińca za najlepszy film otrzymał obraz młodego, obiecującego reżysera Mangusa  von Horna pt. „Bez śniegu”.

Pełna lista laureatów gdyńskiego festiwalu:

  • Wielka Nagroda 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - "Złote Lwy" dla najlepszego filmu: Jerzy Skolimowski i Ewa Piaskowska ("Essential Killing")
  • Srebrne Lwy: Jan Komasa i Jerzy Kapuściński ("Sala Samobójców")
  • Platynowe Lwy za całokształt twórczości: Tadeusz Konwicki i Roman Polański
  • Najlepsza charakteryzacja: Janusz Kaleja ("Lęk wysokości" w reżyserii Bartka Konopki)
  • Nagroda za debiut aktorski: Katarzyna Zawadzka za rolę w filmie "W imieniu diabła" w reżyserii Barbary Sass
  • Najlepszy dźwięk: Lech Majewski i Zbigniew Małecki ("Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego) oraz Bartosz Putkiewicz ("Sala Samobójców" w reżyserii Jana Komasy)
  • Najlepszy montaż: Réka Lemhényi i Maciej Pawliński ("Essential Killing")
  • Nagroda za debiut reżyserski lub drugi film: Greg Zglinski ("Wymyk") i Bartek Konopka ("Lęk wysokości")
  • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Marian Dziędziel za rolę w filmie "Kret" w reżyserii Rafaela Lewandowskiego
  • Najlepsza drugoplanowa rola żeńska: Gabriela Muskała za rolę w filmie "Wymyk" w reżyserii Grega Zglinskiego
  • Najlepsze kostiumy Dorota Roqueplo ("Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego i "Sala Samobójców" w reżyserii Jana Komasy)
  • Najlepsza scenografia: Katarzyna Sobańska i  Marcel Sławiński ("Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego)
  • Najlepszy scenariusz: Janusz Margański i Greg Zglinski ("Wymyk" w reżyserii Grega Zglinskiego)
  • Najlepsza muzyka: Paweł Mykietyn ("Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego)
  • Najlepsze zdjęcia: Adam Sikora ("Essential Killing" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego)
  • Nagroda za główną rolę żeńską: Roma Gąsiorowska za rolę w filmie "Ki" w reżyserii Leszka Dawida
  • Nagroda za główną rolę męską: Marcin Dorociński za rolę w filmie "Róża" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego
  • Najlepsza reżyseria: Jerzy Skolimowski ("Essential Killing")
  • Specjalne Wyróżnienie Jury: Antoni Krauze ("Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł")
  • Nagroda Specjalna Jury: Lech Majewski ("Młyn i krzyż")

powrót

koniec głównej treści