NAGRODA IM. OSKARA KOLBERGA „ZA ZASŁUGI DLA KULTURY LUDOWEJ”

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest organizatorem  Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” przyznawanej za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną.

Patronem nagrody jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii „Lud i Obrazy etnograficzne”, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej.

Nagroda ustanowiona w 1974 r. honoruje całokształt działalności w dziedzinie kultury ludowej i przyznawana jest jednokrotnie. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest fundatorem przyznawanych wyróżnień, dwie nagrody finansują także Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzył realizację konkursu Instytutowi Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu przy udziale Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło”. Nagroda (w postaci dyplomu, medalu projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz nagrody finansowej) przyznawana jest raz w roku około dwunastu laureatom
w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej.  Wyróżnienia honorowe przyznawane są instytucjom i organizacjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru. Uroczystość wręczenia nagród odbywa się w Zamku Królewskim w Warszawie.

www.nagrodakolberg.pl


Szczegółowych informacji udziela:
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
26-400 Przysucha, Al. Jana Pawła II / 11,
tel/fax  0-48 675 22 48
e-mail: muzeumok@muzeum-radom(dot)pl


Laureaci 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w 2019 r.

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Stanisława Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka solistka, Wiżajny, pow. suwalski,
Suwalszczyzna, woj. podlaskie,

Marianna Bączek, śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych „Bandysionek” i „Carniaków”, Bandysie, pow. ostrołęcki,  Kurpie, woj. mazowieckie,

Czesław Węglarz, muzyk i budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), popularyzator folkloru Beskidu Żywieckiego , Cisiec, Węgierska Górka, pow. żywiecki, woj. śląskie,

Wiesława i Marian Łobozowie, wytwórcy żywieckich zabawek ludowych, Pewel Wielka, pow. żywiecki, woj. śląskie,

Lilia Sola, artystka w dziedzinie plastyki (wycinanki, pająki, bukiety), poetka i popularyza-torka twórczości ludowej, Puławy, woj. lubelskie,

Andrzej Wojtczak, rzeźbiarz, współorganizator kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego,    Kutno, woj. łódzkie,     

Kategoria II - dla twórców za pisarstwo ludowe

Jan Czarnecki, poeta ludowy, Iłża, pow. radomski, woj. mazowieckie,
   

Kategoria III – kapela ludowa

Kapela Zastawnych – Brzostek, pow. dębicki, woj. podkarpackie,
   

Kategoria IV - dla zespołów folklorystycznych

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, Legnica, woj. dolnośląskie,

Zespół Śpiewaczy „Sielanki”, Sielec, pow. chełmski, woj. lubelskie,
    

Kategoria V - dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów

Elżbieta Krzyżaniak-Miller i Agata Skrukwa – badaczki i autorki opracowań spuścizny rę-kopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga w Redakcji Dzieł wszystkich i Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu, popularyzatorki wiedzy o Jego dorobku i kulturze ludowej, Poznań

Nagroda honorowa

Towarzystwo Bambrów Poznańskich, Poznań,
Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących, Iłża.


Laureaci 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w 2018 r.

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Romuald Jędraszak 
muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach
Kostrzyn, pow. poznański, Wielkopolska

Stanisława Kowalska – hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich.
Golina, pow. jarociński, Wielkopolska

Leon Lewandowski
muzykant solista (gra na skrzypcach i basach kaliskich), pow. kaliski, Kaliskie, Wielkopolska

Roman Prószyński
mistrz w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej, Terpentyna-Dzierzkowice, pow. kra-śnicki, Lubelskie

Danuta Radulska
twórczyni podlaskich tkanin dwuosnowowych.
Wasilówka, pow. sokólski, Podlasie

Halina Witkowska
kurpiowska pisankarka, hafciarka, popularyzatorka kultury regionalnej.
Lemany, pow. pułtuski, Kurpie


Kategoria II - dla twórców za pisarstwo ludowe

Sabina Szymbor
poetka ludowa
Wola Niemiecka, pow. lubartowski, Lubelskie

Kategoria III – kapela ludowa

Kapela Lipców z Wygnanowa w pow. radomskim, Radomskie

Kategoria IV - dla zespołów folklorystycznych

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie”
Markowa, pow. łańcucki, Rzeszowskie

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”
Sierakowice, pow. kartuski, Kaszuby

Kategoria V- dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów

Władysław Dubaj
animator kultury ludowej, organizator i dokumentalista regionalnej i ogólnopolskiej sceny tea-trów wiejskich.
Tarnogród, pow. biłgorajski, Lubelskie

Joanna Prętkowska
regionalistka, animatorka kultury biskupiańskiej, kierowniczka Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i okolic.
Domachowo, pow. gostyński, Wielkopolska

Nagroda honorowa

Polski Zespół Folklorystyczny
„MAZURY”
Mallet-Paraná, Brazylia

Redakcja Kwartalnika Polonijnego „Tatrzański Orzeł”
Hasbrouck Heights, New Jersey, USA
 


Laureaci 42 edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”

Kategoria I - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

 

  1. Anna Bałdyga

Tkaczka, artystka w dziedzinie plastyki obrzędowej, śpiewaczka ludowa

Wydminy, pow. giżycki, woj. warmińsko-mazurskie

 

  1. Jan Cebula

Skrzypek ludowy, solista i kierownik kapeli lasowiackiej

Kolbuszowa, woj. podkarpacki

 

  1. Marta Legierska

Koronkarka

Koniaków,  pow. cieszyński w woj. śląskie

 

  1. Michalina Mrozik

Śpiewaczka solistka

Przejęsław, pow. bolesławiecki, woj. dolnośląskie

 

  1. Irena Najdek

Mistrzyni haftu kujawskiego, popularyzatorka ludowego rękodzieła

Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie

Nagroda pieniężna ze środków Fundacji „Cepelia”

 

Kategoria II -  dla twórców za pisarstwo ludowe

 

  1. Franciszek Łojas-Kośla

poeta ludowy, publicysta, współautor publikacji o historii i kulturze Podhala

Poronin, pow. tatrzański, woj. małopolskie

 

Kategoria IV - dla zespołów folklorystycznych

 

  1. Zespół Góralski „Polaniorze” z Kościeliska

Kościelisko, pow. tatrzański, woj. małopolskie

 

  1. Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”

Myszyniec, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie

 

Kategoria V - dla badaczy, naukowców, popularyzatorów i animatorów

  1. prof. Jan Adamowski

Językoznawca, kulturoznawca, etnolingwista, badacz kultury regionalnej wschodniego pogranicza, tradycyjnej religijności, obrzędów, zwyczajów i wierzeń, folkloru oraz pisarstwa ludowego.

Lublin

 

  1. Henryk Kuś

Folklorysta, choreograf, założyciel i instruktor zespołów folklorystycznych, badacz i dokumentator kultury pogórzańskiej.

Łużna, pow. gorlicki, woj. małopolskie

 

  1. Józef Sobiecki

Popularyzator kultury ludowej Mazowsza, twórca archiwum nagrań i audycji radiowych o twórczości wiejskich artystów, redaktor Polskiego Radia RDC

Warszawa

 

Kategoria VI  - nagroda honorowa dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej

 

  1. Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa Oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Szymbark, pow. gorlicki, woj. małopolskie

 

  1. Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne we Włocławku

Włocławek, woj. kujawsko-pomorskie

 

Laureaci  41. edycji  2016 r.

Kat. I. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Zofia Charamut – śpiewaczka kurpiowska (Wolkowe, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie)

Maria Chrostek – artystka kurpiowska w dziedzinie plastyki obrzędowej, tkactwa, wycinankarstwa (Tatary, gm. Kadzidło, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie)

Stanisław Kwaśny – rzeźbiarz  (Meszna, gm. Wilkowice, pow. bielski, woj. śląskie)

Jan Wilczek – wykonawca kierpców, pasów bacowskich i juhaskich, skrzypek (Bukowina Tatrzańska, pow. tatrzański, woj. małopolskie)

Mieczysław Zawadzki – rzeźbiarz (Łuków, woj. lubelskie)

 

Kat. II. dla twórców za pisarstwo ludowe

Maria Kazimiera Sarnacka – poetka ludowa (Dołhobrody, gm. Hanna, pow. włodawski, woj. lubelskie)

 

Kat. III. dla kapel ludowych

Kapela Braci Byrtków,  (Pewel Wielka, gm. Jeleśnia, pow. żywiecki, woj. śląskie)

 

Kat. IV. dla zespołów folklorystycznych

Zespół Folklorystyczny „Folusz” z Giedlarowej, (pow. leżajski, woj. podkarpackie)

Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic, (pow. żywiecki, woj. śląskie)

 

Kat. V. dla badaczy, naukowców i animatorów

Małgorzata Kiereś

góralka z Istebnej, etnograf w Muzeum Beskidzkim w Wiśle, badaczka, dokumentalistka i popularyzatorka kultury górali beskidzkich, prowadzi warsztaty i seminaria dla instruktorów zespołów, jurorka w konkursach folklorystycznych.

(Istebna, pow. cieszyński, woj. śląskie)

Prof. Anna Szyfer

Etnografka i dialektolożka, badaczka tradycyjnej kultury ludowej Warmii i Mazur, od 1984 r. związana działalnością naukową i dydaktyczną z Instytutem Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

(Poznań)

 

Kat. VI. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece
 i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

(Szydłowiec, woj. mazowieckie)

 

Laureatami 40. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga w sześciu kategoriach regulaminowych zostali:

Kat. I. dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego

Aniela Krupczyńska

Twórczyni w zakresie folkloru muzyczno-tanecznego, śpiewaczka i tancerka, popularyzatorka pieśni, gwary, obrzędów i zwyczajów górali pienińskich, kierowniczka Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy.
Szczawnica, pow. nowotarski, woj. małopolskie

Zuzanna Ptak

Koronczarka, wykonawczyni tradycyjnych motywów i kompozycji z koronki szydełkowej.
Koniaków, Śląsk Cieszyński, pow. cieszyński, woj. śląskie

Maria Siwiec

Śpiewaczka i tancerka ludowa, kierowniczka Zespołu „Gołcunecki”.
Gałki, pow. przysuski, woj. mazowieckie

Wincenty Staśkiewicz

Wykonawca wycinanek kurpiowskich.
Ostrołęka, Kurpie, woj. mazowieckie

 

Kat. II. dla twórców za pisarstwo ludowe

Waleria Prochownik

Pisarka ludowa, poetka i prozatorka, gawędziarka.
Żywiec, Beskid Żywiecki, woj. śląskie

 

Kat. III. dla kapel ludowych

Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych

pow. przysuski, woj. mazowieckie

 

Kat. IV. dla zespołów folklorystycznych

Zespół Śpiewaczy „Dorbozianki” z Dorboz

pow. biłgorajski, woj. lubelskie

Zespół Regionalny „Regle” im. Jana Jędrola z Poronina

Podhale,  pow. tatrzański, woj. małopolskie

Kat. V. dla badaczy, naukowców i animatorów 

Prof. Piotr Dahlig

Etnomuzykolog, badacz i dokumentalista muzyki ludowej (autor nagrań pieśni i melodii instrumentalnych, rejestracji tańców, gry instrumentalistów, widowisk ludowych i teatrów wiejskich), juror festiwali folklorystycznych i ekspert ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Anna Urbaczka-Bury

Regionalistka popularyzująca folklor cieszyński i wiedzę o regionie, pisarka i poetka ludowa, reżyserka teatru ludowego, solistka i kierownik zespołu „Istebna”, tancerka i gawędziarka.
Istebna, Śląsk Cieszyński, woj. śląskie

 

Kat. VI. nagroda honorowa dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece
 i upowszechnianiu kultury ludowej, działających w kraju i zagranicą.

Łódzki Dom Kultury

Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu ŁDK wspiera, promuje i upowszechnia tradycje kultury regionalnej, chroni najcenniejsze formy twórczości ludowej województwa łódzkiego.
Łódź

Nagrody ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło (dla Zuzanny Ptak) i Samorząd Województwa Mazowieckiego (dla Wincentego Staśkiewicza).

 

Laureaci XXXVIII edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”w 2013 r.

kategoria I - twórcy z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:

Piotr Gaca Muzyk ludowy - skrzypek.
Rdzów, gm. Potworów, pow. Przysuski, Radomskie, woj. mazowieckie.

Stanisława Kowalewska. Tkaczka, wykonawczyni pereborów i strojów ludowych.
Nowy Holeszów,  gm. Hanna, pow. Włodawski, Podlasie, woj. lubelskie.

Małgorzata Pepłowska. Tkaczka dywanów dwuosnowowych, wycinankarka, wykonawczyni rekwizytów obrzędowych z opłatka i bibułkowych kwiatów.
Ruchna,  gm. Liw, pow. węgrowski, Podlasie, woj. mazowieckie.

Eugenia Wieczorek. Koronkarka, artystka i popularyzatorka koronek czółenkowych, frywolitek.
Jarocin, Kaliskie,  woj. wielkopolskie.

kategoria II - literatura ludowa:

Genowefa Iwanek. Pisarka ludowa.
Bory, gm. Pietrzykowice, Żywieckie, woj. śląskie.

kategoria III kapele ludowe:

Kapela Rodzinna „Kurasie”
Lubzina, gm. Ropczyce, woj. podkarpackie.

kategoria IV - zespoły folklorystyczne:

Zespół Regionalny „Brenna” im. Józefa Macha w Brennej
Brenna, pow. cieszyński,  Beskid Śląski, woj. śląskie.

Zespół  Śpiewaczy „Mlądz”
Otwock, Kołbielskie, woj. mazowieckie.

kategoria V  - naukowcy, działacze, popularyzatorzy:

Dr Urszula Janicka-Krzywda. Etnograf, badaczka kultury ludowej Karpat, folklorystka, pedagog i konsultant zespołów folklorystycznych, kustosz dyplomowany Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Kraków

Jadwiga Kurant. Folklorystka, animatorka kultury ludowej, choreograf, pedagog, autorka publikacji o tradycjach, obrzędach i zwyczajach kujawskich.
Probostwo Górne, Lubania, Kujawy, woj. kujawsko-pomorskie.

kategoria. VI  - Nagroda honorowa:

Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie. Sprawuje pieczę merytoryczną i organizacyjną nad działalnością teatrów wiejskich.
Warszawa

Laureaci XXXVII edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”w 2012 r.

kategoria I twórcy z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego.

Stanisław Koguciuk - malarz, jeden z ostatnich autentycznych artystów ludowych (Pławanice, pow. chełmski, Lubelskie)

Czesław Seweryński - garncarz i rzeźbiarz (Stąporków, pow. konecki, woj. świętokrzyskie)

Katarzyna Halina Weremczuk - śpiewaczka,  solistka w Zespole Folklorystycznym „Jutrzenka” w Dołhobrodach (Dołhobrody, Polesie Lubelskie, woj. lubelskie)

Romam Wojciechowski -  skrzypek z regionu opoczyńskiego (Tomaszów Mazowiecki, woj. łódzkie) 


kategoria II literatura ludowa.

Zofia Preliorz - pisarka ludowa, regionalistka Żory–Osiny, region Górny Śląsk, woj. śląskie).


kategoria III kapele ludowe.

Kapela Stanisława Ptasińskiego z Wielgolasu (Wielgolas,  pow. miński, woj. mazowieckie)


kategoria IV zespoły folklorystyczne:

Zespół Pieśni Ludowej „Duszniczanka” (Duszniki, pow. Szamotuły, woj. wielkopolskie).
Zespół Śpiewaczy „Zaciszuki” (Węgorzewo, woj. warmińsko-mazurskie).


kategoria V naukowcy, działacze, popularyzatorzy,

Henryk Gadomski  - etnomuzykolog, kompozytor, badacz i dokumentator pieśni, tańca i muzyki kurpiowskiej. (Ostrołęka, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie).
Jan Brodka - muzyk instrumentalista (trombity, dudy, heligonka), folklorysta, autor opracowań muzyki regionu żywieckiego, wychowawca muzyków i instruktorów folkloru (Twardorzeczka, Beskid Żywiecki, woj. śląskie)


kategoria. VI NAGRODA HONOROWA:

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
Telewizja Polska SA Oddział w Rzeszowie

Laureaci XXXVI edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2011 r.

  1. Władysław Klimasara – wykonawca zabawek, drewnianych ptaszków (Stryszawa, żywiecko-suski ośrodek zabawkarstwa ludowego, woj. małopolskie)
  2. Leonard Śliwa – instrumentalista (skrzypce, mazanki), regionalista, wychowawca młodych muzyków, popularyzator muzyki koźlarskiej, (Wolsztyn, Wielkopolska)
  3. Janina Świniarska-Kosowska – śpiewaczka i tancerka ludowa, animatorka kultury regionalnej, wykonawczyni plastyki obrzędowej i strojów ludowych, (Chojne, Sieradzkie, woj. łódzkie)
  4. Zofia Warych – śpiewaczka kurpiowska, hafciarka i i koronczarka (Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie)
  5. Mieczysław Mularski – poeta ludowy (Dobrzechów, woj. podkarpackie)
  6. Kapela Braci Tarnowskich z Domaniowa (Radomskie)
  7. Zespół Ludowy Koła Gospodyń Wiejskich z Trzcińca (Wschodnie Mazowsze)
  8. Zespół Regionalny „Istebna” (Beskid Śląski)
  9. Prof. Anna Czekanowska-Kuklińska - etnomuzykolog, badacz ludowych i etnicznych tradycji muzycznych w Polsce i na świecie.
  10. Danuta Pawlak – etnomuzykolog, pracownik naukowy w Instytucie im. Oskara Kolberga w Poznaniu.

NAGROA HONOROWA:

  1. Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
  2. Tarnogrodzki Ośrodek Kultury w Tarnogrodzie (woj. lubelskie)

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2009 roku

Laureaci XXXIV edycji Nagrody im. Oskara Kolberga, w wielu dziedzinach ludowej twórczości kultywują i chronią autentyczne wartości kultury regionalnej. Wyróżnieni za działalność badawczą, dokumentacyjną i upowszechnianie przyczyniają się do zachowania i twórczego rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej, wykorzystują dziedzictwo kulturowe regionów w tworzeniu współczesnych form wypowiedzi artystycznych, w budowaniu tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w kulturowej przestrzeni, kształtują relacje między dziedzictwem przeszłości a współczesnością.

  1. Jan Bojko rzeźbiarz z Beskidu Śląskiego (Jaworzynka, woj. śląskie)
  2. Stanisława Dawid artystka kurpiowska, tkaczka, koronkarka, wycinankarka, wykonawczyni plastyki obrzędowej i dekoracyjnej (Strzałki, woj. mazowieckie)
  3. Julia Okoń śpiewaczka ludowa (Ruda Solska, woj. lubelskie)
  4. Franciszek Racis skrzypek solista, śpiewak i tancerz z Suwalszczyzny (Jasionowo, woj. podlaskie)
  5. Janina Radomska pisarka ludowa (Radzięcin, woj. lubelskie)
  6. Władysław Trebunia-Tutka artysta i muzyk podhalański (Biały Dunajec, woj. małopolskie)
  7. Kapela Ludowa „Bukowianie” z Sanockiego (Bukowsko, woj. podkarpackie)
  8. Studencki Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej „Połoniny” (Rzeszów)
  9. Zespół Ludowy z Godziszowa (Godziszów Trzeci, woj. lubelskie)
  10. Józef Murawski animator, twórca ludowy w dziedzinie folkloru muzycznego, tanecznego i obrzędowości na obszarze kulturowego pogranicza polsko-litewskiego (Szypliszki, Suwalszczyzna, woj. podlaskie)
  11. Krzysztof Ruszel etnograf, badacz kultury ludowej w Rzeszowskiem (Rzeszów, Boguchwała, woj. podkarpackie)

NAGRODA HONOROWA

  1. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie)