Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

2017

Historyczne tablice z Wiednia trafiły do Muzeum Historii Polski23-01-2017

Historyczne tablice pamiątkowe z dawnego Domu Polskiego w Wiedniu zostały oficjalnie przekazane Muzeum Historii Polski. W uroczystości, która odbyła się 23 stycznia br. w siedzibie MKiDN, uczestniczyli m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i Muzeum Historii Polski.

Czytaj więcej
Wystawa rzeźb Abrahama Ostrzegi w ramach obchodów 75. rocznicy Aktion Reinhard20-01-2017

Wystawę odrestaurowanych rzeźb nagrobnych Abrahama Ostrzegi, rzeźbiarza, reformatora sztuki żydowskiej, ofiary Holokaustu otworzył 20 stycznia 2017 r. na Cmentarzu Żydowskim na warszawskiej Woli wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem odrestaurowanych dzieł Ostrzegi jest częścią obchodów 75. rocznicy Aktion Reinhard i Zagłady Żydów Polskich dokonanej przez niemiecką III Rzeszę.

Czytaj więcej
Pierwsze posiedzenie zespołu ds. 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO18-01-2017

Kwestie związane z organizacją tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce były przedmiotem pierwszego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, które odbyło się 18 stycznia 2017 r. w siedzibie MKiDN. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, przewodnicząca zespołu – podsekretarz stanu w MKiDN dr hab. Magdalena Gawin oraz przedstawiciele innych resortów, służb mundurowych i samorządu.

Czytaj więcej
Austria: plac apelowy po KL Gusen „zabytkiem miesiąca”17-01-2017

Plac apelowy byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen w Austrii został uznany przez federalny urząd konserwatora zabytków Republiki Austrii w styczniu 2017 r. za ”zabytek miesiąca”. Tytuł ten przyznawany jest od 1999 r. najważniejszym i najcenniejszym obiektom w tym kraju.

Czytaj więcej
Niemcy: wiceminister Gawin o wspólnym upamiętnieniu ofiar b. niemieckich nazistowskich obozów16-01-2017

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr hab. Magdalena Gawin podczas wizyty w Berlinie w dniach 12-13 stycznia 2017 potwierdziła wolę współpracy ze stroną niemiecką w upamiętnieniu ofiar byłych niemieckich nazistowskich obozów, m. in. w Sobiborze. Podsekretarz Stanu odwiedziła także byłe obozy Ravensbrueck oraz Sachsenhausen.

Czytaj więcej
Rafał Wiśniewski dyrektorem Narodowego Centrum Kultury 16-01-2017

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powołał 16 stycznia 2017 r. dr hab. Rafała Wiśniewskiego na stanowisko dyrektora Narodowego Centrum Kultury.

Czytaj więcej
Szczegóły zakupu kolekcji XX Czartoryskich14-01-2017

W związku z napływającymi do ministerstwa licznymi pytaniami dotyczącymi szczegółów zakupu kolekcji Książąt Czartoryskich informujemy, że 29 grudnia 2016 r. podpisano dwa akty notarialne. Pierwszy z nich to umowa darowizny i sprzedaży ruchomości należących do Adama Karola Czartoryskiego i Fundacji XX Czartoryskich (Adam Karol Czartoryski jest donatorem ruchomości osobistych a Fundacja sprzedawcą należących do niej zbiorów). Drugi – to umowa (przedwstępna) darowizny nieruchomości krakowskich Fundacji Książąt Czartoryskich.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie III naboru wniosków w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury POIiŚ 2014-202013-01-2017

10 projektów łącznie otrzymało dofinansowanie w wyniku rozstrzygnięcia III konkursu w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Decyzję o dofinansowaniu pięciu projektów z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego, trzech - z zakresu rozwoju infrastruktury kultury i dwóch - dotyczących zakupu wyposażenia - podjął 2 stycznia 2017 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Drugie posiedzenie Rady ds. Instytucji Artystycznych12-01-2017

Kwestia procedury konkursów na dyrektorów instytucji kultury oraz sytuacja w Teatrze Polskim we Wrocławiu – to główne tematy, jakie poruszono podczas drugiego posiedzenia Rady ds. Instytucji Artystycznych drugiej kadencji. W spotkaniu, które odbyło się 11 stycznia 2017 r. w MKiDN uczestniczyła Podsekretarz Stanu Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Paweł Lewandowski wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego09-01-2017

Nowym Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego 9 stycznia 2017 r. został Paweł Lewandowski. Nominację na to stanowisko odebrał 5 stycznia br. z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński z wizytą w Indiach09-01-2017

Udział w Międzynarodowym VIII Szczycie Gospodarczym 2017 w Gudżaracie oraz spotkanie z premierem Indii Narendrą Modim – to główne punkty programu wizyty wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w Indiach w dniach 9-10 stycznia 2017 r. Wicepremier przewodniczył polskiej delegacji rządowo-biznesowej z udziałem wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego oraz wiceminister spraw zagranicznych Joanny Wroneckiej.

Czytaj więcej
Konkurs „Zabytek Zadbany”09-01-2017

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków  „Zabytek Zadbany”. Jak co roku adresatami konkursu są właściciele, posiadacze lub zarządcy zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Za realizację konkursu odpowiada Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Czytaj więcej
Daniel Cichy dyrektorem PWM05-01-2017

Dr Daniel Cichy - muzykolog i publicysta muzyczny został dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nominację na to stanowisko wręczył mu 5 stycznia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Odszedł Michał Kulenty - „poeta saksofonu”04-01-2017

„Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość, że po długiej chorobie odszedł Michał Kulenty, wybitny artysta i kompozytor, poeta saksofonu” – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Uroczystości pogrzebowe zmarłego 3 stycznia br. Michała Kulentego odbędą się 9 stycznia br. na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Msza św. zostanie odprawiona o godzinie 10:15 w Kościele Św. Jozafata (ul. Powązkowska 90).

Czytaj więcej
Nabór na rzeczoznawców MKiDN w dziedzinie opieki nad zabytkami04-01-2017

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór wniosków o nadanie uprawnień rzeczoznawców MKIDN w zakresie opieki nad zabytkami. Wnioski należy składać do 1 marca 2017 r.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie Konkursu o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2017 r.30-12-2016

30 grudnia 2016 r. decyzją Ministra KiDN rozstrzygnięty został Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2017 r. w naborze do 30 września 2016 r.

Czytaj więcej
Nominacje na dyrektorów instytucji kultury30-12-2016

Dr hab. Przemysław Mrozowski został powołany na stanowisko dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, a dr hab. Robert Kotowski obejmie stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. 30 grudnia 2016 r. obie nominacje wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Budynek dawnego hotelu „Cracovia” dla Muzeum Narodowego w Krakowie30-12-2016

Modernistyczny budynek dawnego hotelu „Cracovia” będzie własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Uroczyste podpisanie umowy kupna budynku mieszczącego się w Krakowie przy ul. Focha, wraz z działką, na której jest on usytuowany odbyło się 29 grudnia w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę podpisali: dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej oraz przedstawiciele spółki Echo Investment - dyrektor zarządzający Mikołaj Martynuska i radca prawny mec. Bartosz Chróścielewski, w obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich będzie współprowadzone przez MKiDN30-12-2016

Umowę o prowadzeniu jako wspólnej instytucji kultury pn. „Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej” (w organizacji) podpisali 27 bm. minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN ws. ochrony zieleni zabytkowej30-12-2016

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi uchwalonej przez Sejm RP z inicjatywy grupy posłów ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody, oraz ustawy o lasach i wobec braku możliwości przedstawienia stanowiska do projektu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujemy, że przepisy przedmiotowej ustawy, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. nie zwolnią z obowiązku uzyskania pozwolenia właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków na dokonanie jakiejkolwiek zmiany w obrębie historycznej zieleni zabytkowej, w szczególności parków, ogrodów, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, jordanowskich i cmentarzy, pozostającej pod ochroną konserwatorską.

Czytaj więcej

koniec głównej treści