Kultura Dostępna w wakacje  

Dzieci i młodzież mogą spędzić „Lato w teatrze". To jeden z najważniejszych projektów Instytutu Teatralnego, odpowiadający m.in. na potrzebę popularyzacji innowacyjnych praktyk z obszaru pedagogiki teatralnej oraz kształtowania widza jako świadomego i aktywnego odbiorcy sztuki. W jego ramach teatry, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują w wakacje warsztaty artystyczne, zakończone pokazem efektów tych prac.  W tym roku do programu wybrano
41 ośrodków z całej Polski, a w dwutygodniowych zajęciach weźmie udział ponad 1500 uczestników.

W wakacyjną trasę po 7 polskich miastach wyruszy też spektakl „Jak wytresować dziewczynkę?” (reż. Michał Walczak) oraz muzyczne przedstawienie „Pippi Pończoszanka” (w reż. Konrada Dworakowskiego), który odwiedzi 16 miejscowości.

Wakacje to również sezon bardzo popularnych dofinansowanych przez MKiDN festiwali - nie tylko dla młodzieży, ale także dla dorosłych. Na organizację 120 wydarzeń resort - w ramach Programów Ministra - przeznaczył 14 mln zł.

Na miłośników filmu czekają m.in. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI – Kazimierz Dolny/Janowiec n. Wisłą oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzont we Wrocławiu.

Melomani mogą natomiast wybrać się m.in. na Warsaw Summer Jazz Days, Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce, Festiwal Kultury - Warszawa Singera, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju czy OFF Festival Katowice.  Na Festiwalu Opener w Gdyni tradycyjnie działać będzie biblioteka Instytutu Książki.