2018

Rozpoczyna się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena16-03-2018

Koncertem Krystiana Zimermana, w piątek 16 marca br., rozpocznie się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Artysta zagra II Symfonie Leonarda Bernstaina. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Mestro Jacka Kaspszyka. W wydarzeniu, które odbędzie się w Filharmonii Narodowej weźmie udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Rada ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej kończy kadencję16-03-2018

16 marca br., z udziałem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego i wiceministra kultury Jarosława Sellina, odbyło się ostatnie posiedzenie Rady ds. Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej kadencji na lata 2015 – 2018. Było podsumowanie działań, a także podziękowania i wyrazy uznania za dotychczasową pracę na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego.

Czytaj więcej
Ruszył II nabór dla wojewodów w ramach programu Niepodległa16-03-2018

Do 29 marca br. wojewodowie mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów w Programie Wieloletnim „Niepodległa” (II nabór w priorytecie 2, schemat 2C). Tegoroczny budżet to 1 800 000 zł. Na dotację mają szansę projekty o charakterze regionalnym i lokalnym, odwołujące się do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mające na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków i włączenie obywateli we współtworzenie obchodów.

Czytaj więcej
„Znaki wolności (…)” – wystawa na 100-lecie niepodległości15-03-2018

Od listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Ekspozycja zaprezentuje najważniejsze wydarzenia historyczne, począwszy od epopei Legionów Polskich, kończąc na politycznym przełomie 1989 r. Wystawa jest przygotowywana w ramach programu Niepodległa i jest współfinansowana przez Ministra Obrony Narodowej. 15 marca, z udziałem wiceministra Jarosława Sellina, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.

Czytaj więcej
Pierwsza prezentacja kopii warszawskiego fortepianu Chopina15-03-2018

W sobotę 17 marca br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego odbędzie się pierwsza prezentacja kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina. Wcześniej, 15 marca minister kultury wziął udział w konferencji prasowej zapowiadającej to wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do słynnego koncertu Chopina. 17 marca 1830 r. młody kompozytor na fortepianie Buchholtza wykonał swój koncert fortepianowy f-moll.

Czytaj więcej
Wizyta wiceminister Magdaleny Gawin w Londynie15-03-2018

Współpraca między Polską a Wielką Brytanią w zakresie  polityki archiwalnej, udostępniania zbiorów oraz ich digitalizacji były przedmiotem rozmów wiceminister kultury Magdaleny Gawin z wiceministrem ds. kultury, mediów i sportu lordem Henrym Ashtonem. Podczas dwudniowej wizyty w stolicy Wielkiej Brytanii wiceminister Gawin spotkała się również z grupą historyków, a także odwiedziła Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.

Czytaj więcej
Ruszył konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II 14-03-2018

Do 9 kwietnia 2018 roku trwa nabór wniosków w ramach konkursu na stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na rok 2018/II. Stypendia przyznawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra KiDN z dnia 24 maja 2012 r.w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów (Dz. U. z 2012 r. poz. 612).

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN w sprawie remontu Cmentarza Orląt Lwowskich13-03-2018

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi rzekomego wycofania się MKiDN z zamiaru wszczęcia generalnego remontu Cmentarza Obrońców Lwowa, wyjaśniamy, iż fakt taki nie miał miejsca. Zakres prac przewidzianych do realizacji wynika ze stanu Nekropolii, którego pogorszenie zostało stwierdzone podczas szczegółowej oceny stanu technicznego dokonanej na przełomie 2017/2018 r. przez specjalistów Ministerstwa.

 

Czytaj więcej
Uroczystości upamiętniające polskiego lotnika z dywizjonu 30813-03-2018

W 75. rocznicę śmierci, 11 marca br. na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji odbyła się ceremonia wojskowa związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku porucznika Tadeusza Stabrowskiego z dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Szczątki polskiego lotnika udało się zidentyfikować dzięki porównawczym badaniom DNA przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Projekt 100x100, czyli najciekawsze zdjęcia na 100-lecie niepodległości13-03-2018

Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowało jedyny w swoim rodzaju projekt z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości - “100x100”. Internauci wspólnie wybiorą 100 najciekawszych zdjęć z okresu II RP,  które jesienią 2018 roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, zostaną opublikowane w formie albumu. To już kolejny projekt realizowany w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Czytaj więcej
Spotkanie przedstawicieli krajów świętujących 100-lecie niepodległości09-03-2018

- Mam nadzieję, że prezentacja projektów realizowanych z okazji stulecia przez nasze państwa, a także propozycje wspólnych projektów przyczynią się do szerszego porozumienia między naszymi narodami – powiedział wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Sellin. W Muzeum Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie pełnomocników z krajów świętujących w 2018 r. odzyskanie lub uzyskanie niepodległości.

Czytaj więcej
50. rocznica Marca ’68. Debata na Uniwersytecie Warszawskim07-03-2018

na zdjęciu premier Mateusz Morawiecki przemawia na Uniwersytecie Warszawskim w trakcie debaty poświęconej wydarzeniom z marca`68. autor zdjęcia: Danuta Matloch

„Marzec'68. Ogólnopolski Ruch Społeczny Przeciw Komunizmowi” - pod takim hasłem na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się debata poświęcona wydarzeniom z marca 1968 roku. W spotkaniu wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Uczestnicy debaty rozmawiali o fenomenie, istocie i skutkach wydarzeń sprzed  50 lat.

Czytaj więcej
Minister kultury Piotr Gliński utworzył Muzeum Getta Warszawskiego07-03-2018

Realizując wcześniejsze zapowiedzi, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński utworzył Muzeum Getta Warszawskiego i nadał mu statut. Dyrektorem nowej instytucji został Albert Stankowski – obecnie członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z ramienia MKiDN. Muzeum powstanie w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, w centrum utworzonej przez niemieckich okupantów, dawnej dzielnicy żydowskiej.

Czytaj więcej
Grażyna Staniszewska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 81 lat06-03-2018

W niedzielę 4 marca br. w wieku 81 lat zmarła aktorka Grażyna Staniszewska. Jej najbardziej znaną rolą była postać Danusi Jurandówny w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy". Aktorka grała również w takich filmach jak "Zamach" i "Krzyż Walecznych". Występowała także na deskach Teatru Narodowego i Teatru Dramatycznego w Warszawie. Karierę aktorską zakończyła na początku lat 90.

Czytaj więcej
Znamy finalistów konkursu Młody Muzyk Roku 2018 06-03-2018

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz TVP Kultura współorganizują kolejną edycję konkursu Młody Muzyk Roku 2018. Pófinał konkursu odbył się 5 marca, a finał będzie transmitowany w TVP Kultura 20 marca. Zwycięzca konkursu zaprezentuje Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Edynburgu.

Czytaj więcej
„Już sama nominacja do Oscara świadczy o sukcesie”. Prestiżowe nagrody wręczone po raz 90. 05-03-2018

- Już sama nominacja do Oscara świadczy o wielkim sukcesie tego filmu. Ta polsko-brytyjska produkcja otrzymała m.in. Europejską Nagrodę Filmową i nominację do Złotych Globów – tak o nominowanym do Oscara filmie „Twój Vincent” powiedział minister kultury Piotr Gliński. Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymała produkcja "Coco" w reżyserii Lee Unkricha i Adriana Moliny. 90. gala rozdania Oscarów odbyła się w Los Angeles w nocy z 4 na 5 marca.

Czytaj więcej
„Kultura może być motorem zmian społecznych”. Wiceminister Lewandowski z wizytą w Bułgarii02-03-2018

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski czterodniową wizytę w Sofii rozpoczął 27 lutego. Najpierw uczestniczył w Nieformalnym Spotkaniu Ministrów Kultury UE, później w VIII Spotkaniu Ministrów Kultury ASEM, które jest nieformalnym procesem dialogu i współpracy między krajami Azji i Europy. Rozmowy dotyczyły m.in. kultury jako wartości integracyjnej dla UE oraz jej roli w stosunkach międzynarodowych.

Czytaj więcej
„W czasie czarnej nocy stalinizmu pozostali wierni fundamentalnym wartościom”01-03-2018

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożył kwiaty przed tablicą ku czci Jana Rodowicza „Anody” oraz wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci na Placu Piłsudskiego. Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych - polskiego podziemia niepodległościowego. Sejm RP w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Czytaj więcej
Oświadczenie wicepremiera Piotra Glińskiego w sprawie rozmów polsko - ukraińskich28-02-2018

Wiceprezes Rady Ministrów – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński wyraża zaniepokojenie ostatnimi, cytowanymi przez media, wypowiedziami Wicepremiera Ukrainy Pana Pavlo Rozenko, w których Wicepremier Rozenko uzależnia wznowienie ekshumacji na Ukrainie, między innymi od  „zmiany ustawy o IPN i odnowienia zniszczonych ukraińskich pomników w Polsce oraz odwołania zakazu wjazdu dla przedstawicieli ukraińskich instytucji.”

Czytaj więcej
Rada Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN28-02-2018

Gmach POLIN. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

23 lutego 2018 roku została powołana nowa Rada Muzeum przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czytaj więcej
„Wzmocnienie wspólnoty obywatelskiej Polaków” Wiceminister Sellin o programie „Niepodległa”28-02-2018

- Celem głównym realizacji programu wieloletniego "Niepodległa" jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w środę 28 lutego br. wiceminister kultury Jarosław Sellin. W Centrum Prasowym PAP odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu działań w 2017 r. oraz planom obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r. realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Czytaj więcej
Wyjątkowe fotografie trafiły do Muzeum – Dom Rodziny Pileckich27-02-2018

Powstawanie siedziby Muzeum Marii i Witolda Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej nabiera tempa. Organizatorzy - lokalny samorząd i MKiDN -  chcą otworzyć Muzeum dla zwiedzających w pierwszym kwartale 2019 roku. Podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie MKiDN 27 lutego br. wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin przekazała Muzeum – Dom Rodziny Pileckich wyjątkowe pamiątki po rotmistrzu Pileckim.

Czytaj więcej
Rusza nowa edycja programu wspierającego organizatorów obchodów stulecia odzyskania niepodległości26-02-2018

Program dotacyjny „Niepodległa”, z którego dofinansowanie mogą pozyskać organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, ma wspierać tych organizatorów obchodów stulecia odzyskania niepodległości, którzy planują przygotowanie wydarzeń lokalnych i regionalnych.

Czytaj więcej
90 lat temu prezydent Mościcki reaktywował Bibliotekę Narodową26-02-2018

Biblioteka Narodowa - największa polska książnica - została powołana 24 lutego 1928 r. rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Uroczystości związane z 90. rocznicą reaktywacji Biblioteki Narodowej odbyły się 26 lutego br. w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Agnieszka Kotulanka nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 61 lat24-02-2018

Agnieszka Sas-Uhrynowska Kotulanka zmarła 20 lutego w wieku 61 lat. Aktorka znana była głównie z roli Krystyny Lubicz w telenoweli telewizyjnej "Klan", którą grała w latach 1997-2013. Agnieszka Kotulanka występowała również m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie i warszawskim Teatrze Syrena.

Czytaj więcej
„Polacy chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją”. Debata w Belwederze23-02-2018

- Polacy są narodem historycznym, chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją i rodzinnie - powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do wyników raportu Narodowego Centrum Kultury pt. "Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 r.". W piątek 23 lutego br. w Belwederze odbyła się debata zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej
Zakończenie Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego"23-02-2018

22 lutego br. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako pierwszy wśród Operatorów Programów norweskich i EOG w Polsce, otrzymało akceptację sprawozdania końcowego z realizacji Programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego" z Biura Mechanizmów Finansowych w Brukseli.

Czytaj więcej
Pierwszy etap konkursu na logo Instytutu Solidarności i Męstwa rozstrzygnięty23-02-2018

Do drugiego etapu konkursu na logo Instytutu Solidarności i Męstwa zakwalifikowało się 5 uczestników. Czas na przygotowanie projektów logo tej instytucji jest do 4 marca br. Konkurs został ogłoszony na początku lutego. Jego zwycięzca otrzyma 20 tys. zł.

Czytaj więcej
Termomodernizacja szkół artystycznych ważnym elementem walki ze smogiem23-02-2018

500 mln zł wsparcia, które pozyskało MKiDN z funduszy europejskich na realizację projektu termomodernizacji szkół artystycznych, przyczyni się do poprawy jakości powietrza w Polsce. Projekt realizowany przez MKiDN wpisuje się w jeden z priorytetów rządu jakim jest walka o czyste powietrze.

Czytaj więcej
„Przyszłość będzie inna (…)”. Wystawa w Zachęcie23-02-2018

- W przeszłości można odnaleźć sens dnia dzisiejszego. Myślę, że tak mogłoby brzmieć motto dzisiejszej wystawy, która jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w dziedzinie sztuk wizualnych  w ramach programu Niepodległa – tak o wystawie „Przyszłość będzie inna. Wizje i praktyki modernizacji społecznych po roku 1918” napisał w liście wicepremier Piotr Gliński. List, podczas otwarcia wystawy 23 lutego br., odczytała wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka. Ekspozycję można oglądać w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Czytaj więcej
Wernisaż wystawy „Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…„22-02-2018

22 lutego odbył się wernisaż wystawy „Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…„ zorganizowany przez Narodowe Centrum Kultury w Galerii Kordegarda. W wernisażu wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Polsce i na świecie21-02-2018

Prezentujące dokonania polskich twórców koncerty w Wiedniu, Budapeszcie i Hong Kongu, wystawy w Paryżu, Wilnie i Mediolanie, spektakle teatralne oraz projekty interdyscyplinarne – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w kraju i za granicą w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Czytaj więcej
Rada Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zainaugurowała swoją działalność21-02-2018

Musimy nadrabiać wieloletnie zaległości w zakresie wspierania aktywności obywatelskiej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego - powiedział w środę 21 lutego 2018 roku wicepremier Piotr Gliński podczas konferencji inaugurującej działalność Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Czytaj więcej
„Jesteśmy wdzięczni za Twoją pracę, odwagę i wierność”. Ostatnie pożegnanie Antoniego Krauze20-02-2018

- Śmierć Antoniego Krauze sprawia, że polska scena kulturalna ubożeje o kolejną wybitną postać - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauze. Msza żałobna została odprawiona 20 lutego w kościele ojców Dominikanów w Warszawie. Reżyser został pochowany na cmentarzu w Falenicy. Uroczystości miały charakter państwowy.

Czytaj więcej
Wystawa „Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie16-02-2018

Minister Sellin w Muzeum Narodowym na wernisażu wystawy  poświęconej I. Paderewskiemu

- Liczę, że ta wystawa będzie stanowiła przyczynek nie tylko dla estetycznych, indywidualnych doznań, ale przyczyni się do poznania przez Polaków bliżej Ignacego Paderewskiego, zaliczonego do sześciu najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości postaci - powiedział wiceminister Jarosław Sellin. W piątek 16 lutego br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wernisaż wystawy poświęconej wielkiemu pianiście i mężowi stanu – Ignacemu Paderewskiemu.

Czytaj więcej
Oświadczenie Macieja Miłobędzkiego, członka SARP w związku z insynuacjami w sprawie konkursu na wystawę stałą w Muzeum Dom Rodziny Pileckich16-02-2018

W związku z nieprawdziwymi doniesieniami Pana Radosława Grucy w artykule „Skandal w rządzie! Minister nagrodziła męża koleżanki” opublikowanym na portalu Fakt24.pl do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęło oświadczenie podpisane przez Przewodniczącego składu sądu konkursowego Pana Macieja Miłobędzkiego, (SARP).

Czytaj więcej
Komunikat po rozmowach strony polskiej z delegacją ukraińską16-02-2018

Na zaproszenie Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, 16 lutego 2018 r., złożył wizytę w Polsce Pan Pavlo Rozenko Wicepremier Ukrainy. W spotkaniu Wicepremierów wzięli również udział m.in. Pan Yevhen Nyshchuk Minister Kultury Ukrainy, Oksana Jurynec Deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy i Pan Vasyl Bodnar Wiceminister Spraw Zagranicznych, a ze strony polskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki.

Czytaj więcej
Litwa świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości16-02-2018

W piątek 16 lutego br. w Wilnie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Z tej okazji organizatorzy obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – „Niepodległa” – przygotowali specjalny film z życzeniami. Zachęcają tym samym wszystkich Polaków do składania życzeń naszym sąsiadom.

Czytaj więcej
Polityka historyczna MKiDN15-02-2018

Na zdjęciu: Muzeum w Markowej

Prowadzenie skutecznej polityki historycznej to jeden z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polityka ta realizowana jest m.in.  poprzez budowę muzeów i instytucji czy wspieranie produkcji filmów o tematyce historycznej, związanych z naszą tożsamością.

Czytaj więcej
Nie żyje Antoni Krauze. Miał 78 lat 15-02-2018

W środę 14 lutego br. w wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze -  jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Był twórcą m.in. takich filmów jak "Palec Boży",  "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", „Monidło”, „Party przy świecach”, oraz „Smoleńsk”. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, odbyły się 20 lutego. Reżyser spoczął na cmentarzu w Falenicy. Pogrzeb miał charakter państwowy.

 

Czytaj więcej
Wiceminister Gawin: Odtajnione po 70 latach materiały trafią do Polski14-02-2018

Dzięki staraniom wiceminister kultury Magdaleny Gawin i wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im Witolda Pileckiego uzyskał zgodę na dostęp do odtajnionych w 2017 roku materiałów ONZ Komisji ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC). Dokumenty, obecnie znajdujące się w ONZ w Nowym Jorku, potwierdzają bezsporną wiedzę aliantów na temat obozów śmierci i obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.

Czytaj więcej
Zagraniczny program obchodów stulecia odzyskania niepodległości. „Chcemy zadbać o dobre imię Polski”13-02-2018

- Program zagranicznych obchodów stulecia odzyskania niepodległości zmierza do tego, żeby zadbać o dobre imię Polski i wzmocnić nasz wizerunek – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. We wtorek 13 lutego br. w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie zaprezentowano program obchodów zagranicznych setnej rocznicy odzyskania niepodległości pn. "Polska 100. Zainspirowani przeszłością, budujemy przyszłość".

Czytaj więcej
Polska Misja Archeologiczna "Olbia"10-02-2018

Prace wykopaliskowe w Olbii. autor zdjęcia: Alfred Twardecki

Na terenie Olbii, antycznej greckiej kolonii położonej nad Morzem Czarnym na Ukrainie archeolodzy odkryli ponad 300 zabytków sprzed ok. 2,5 tys. lat. Badania kolejnego już etapu ekspedycji Muzeum Narodowego w Warszawie były możliwe dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego w Łomży współprowadzona przez MKiDN09-02-2018

Podpisanie porozumienia na współprowadzenie przez MKiDN Filharmonii w Łomży. autor zdjęcia: Danuta Matloch

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łomża podjęli decyzję o wspólnym prowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Oznacza to, że od 2018 r. Minister Kultury będzie przekazywać tej instytucji dotację nie mniejszą niż 405 000 zł rocznie. Umowę o współprowadzeniu Filharmonii podpisali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent  Łomży Mariusz Chrzanowski. Uroczystość odbyła się 9 lutego br. w Łomży.

Czytaj więcej
Komunikat MKiDN dotyczący wybranych muzeów martyrologicznych w Polsce08-02-2018

W Polsce jest 8 Pomników Zagłady objętych ustawową ochroną prawną – świadectw najstraszniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec (ustawa z 7 maja 1999 o ochronie byłych hitlerowskich obozów zagłady) Ochrona Pomników Zagłady jest zadaniem publicznym z zakresu administracji rządowej, które to zadanie realizuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Konserwatorzy zabytków i policja będą współpracować. Porozumienie podpisane08-02-2018

Podpisanie porozumienia ws. współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury. autor zdjęcia Danuta Matloch

Generalny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin i Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach podpisali porozumienie ws. współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury. Wiceminister kultury wręczyła też, m.in. przedstawicielom służb mundurowych, złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Uroczystość odbyła się 8 lutego br. w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN.

Czytaj więcej
Oświadczenie07-02-2018

W związku z nieścisłościami pojawiającymi się w  medialnych doniesieniach na temat projektu wprowadzenia do polskiego prawa kategorii „statusu artysty” MKiDN wyjaśnia, co następuje.

Czytaj więcej
Znamy zwycięzców projektu wystawy w Muzeum – Dom Rodziny Pileckich07-02-2018

wizualizacja projektu

Koza Nostra Studio i BDR Architekci stworzyli wspólny, zwycięski projekt architektoniczny wystawy stałej Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.  Rozstrzygnięcie konkursu, z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, odbyło się 7 lutego br. w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

Czytaj więcej
Minister kultury powołał Radę Muzeum II Wojny Światowej07-02-2018

Na zdjęciu: Muzeum II Wojny Światowej

Nową Radę Muzeum II Wojny Światowej, powołaną na czteroletnią kadencję, tworzy 14 osób. To m.in. historycy, publicyści i naukowcy. Członków Rady, 7 lutego br., powołał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
„Gloria Artis” dla „Mazowsza”. Zespół ma już 70 lat05-02-2018

na zdjęciu gala w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - koncert Mazowsze - Niepodległej. autor zdjęcia Danuta Matloch

W uznaniu wieloletnich zasług dla rozwoju kultury polskiej wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 5 lutego br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się wyjątkowy koncert „Mazowsze – Niepodległej”. Od maja 2017 roku Zespół „Mazowsze” jest współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Zmarł Wojciech Pokora. Miał 83 lata05-02-2018

W niedzielę 4 lutego 2018 roku w wieku 83 lat odszedł Wojciech Pokora. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. W pamięć zapadły m.in. jego role w serialach "Kariera Nikodema Dyzmy", "Alternatywy 4", główna rola w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Wojciech Pokora był również cenionym aktorem teatralnym i kabaretowym.

Czytaj więcej
Finał XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wiceminister Sellin z wizytą w Estonii04-02-2018

W niedzielę 4 lutego br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin rozpoczął dwudniową wizytę w Tallinnie – stolicy Estonii. Podczas koncertu galowego XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie wiceminister wręczył laureatowi tegorocznej edycji najważniejszą nagrodę - Grand Prix. Wygraną jest podróż polskim szlakiem Fryderyka Chopina. W planach wiceministra jest również m.in. spotkanie bilateralne w Ministerstwie Kultury Republiki Estonii i udział w otwarciu wystawy w Estońskim Muzeum Filmu.

Czytaj więcej
Działania MKiDN w obszarze stosunków polsko-żydowskich02-02-2018

Przekazanie 100 mln zł dotacji na wieczystą ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie, nowe muzea, spektakle, wystawy, koncerty, festiwale. To najważniejsze realizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowgo projekty wspierające kulturę i dziedzictwo żydowskie.

Czytaj więcej
Archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego w zbiorach Biblioteki Narodowej 01-02-2018

na zdjęciu: Rękopis nutowy H.M. Góreckiego autor zdjęcia: Danuta Matloch

Dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Biblioteka Narodowa kupiła do swoich zbiorów rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia. W czwartek 1 lutego w siedziby Biblioteki Narodowej – Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.

Czytaj więcej
Prace Magdaleny Abakanowicz zakupione przez MNWR31-01-2018

2 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu na zakup kilkunastu prac Magdaleny Abakanowicz, jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. W otwarciu prezentacji dzieł 31 stycznia br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej uczestniczył minister kultury prof. Piotr Gliński.

Czytaj więcej
Mieszkanie Tadeusza Konwickiego zakupione przez Instytut Książki31-01-2018

Tadeusz Konwicki. autor zdjęcia Witold Rozmysłowicz/PAP

Mieszkanie, w którym mieszkał śp. Tadeusz Konwicki – legenda polskiej kultury – zostało 29 stycznia br. zakupione przez Instytut Książki. Zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca oraz upamiętnienie osoby twórcy - to główne cele inwestycji.

Czytaj więcej
„Państwo polskie ma prawo dopominać się o prawdę, kto był sprawcą, kto ofiarą”29-01-2018

- Państwo polskie ma prawo dopominać się o prawdę, kto był sprawcą, kto ofiarą zagłady. Sformułowania "polskie obozy śmierci" traktujemy jako część kłamstwa oświęcimskiego - powiedział w poniedziałek 29 stycznia br. wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Warszawie. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Bohaterów Getta.

Czytaj więcej
2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego29-01-2018

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. 30 stycznia w Muzeum Łazienki Królewskie, z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego.

Czytaj więcej
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu27-01-2018

73. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz

27 stycznia br. przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W obchodach na terenie Miejsca Pamięci wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.

Czytaj więcej
"Muzeum Polskie w Rapperswilu musi zostać"24-01-2018

Na zdjęciu: Sala ekspozycyjna muzeum w Rapperswilu. Zdjęcie z archiwów muzeum.

- Muzeum jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego i chronionym przez prawo zabytkiem. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby przestać istnieć – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński po spotkaniu z dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anną Buchmann. Minister kultury 23 stycznia br. odwiedził Muzeum i powiedział, że Polska i Szwajcaria wspólnie poszukują rozwiązania dla tej istniejącej od 1870 roku instytucji, której grozi likwidacja.

Czytaj więcej
„Twój Vincent” z nominacją do Oscara23-01-2018

Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej animacja "Twój Vincent" uzyskała nominację w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Polsko-brytyjska produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest jednym z pięciu filmów nominowanych do tegorocznej nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nominacje zostały ogłoszone 23 stycznia br.

Czytaj więcej
Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Davos21-01-2018

W niedzielę 21 stycznia br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczął trzydniową wizytę w Davos w Szwajcarii, gdzie wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy. Wicepremier Gliński do Davos udał się na zaproszenie Ministra Kultury – Przewodniczącego Szwajcarskiej Rady Federalnej Alaina Berseta.

Czytaj więcej
Konkurs "Zabytek Zadbany"20-01-2018

Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Jak co roku adresatami konkursu są właściciele, posiadacze lub zarządcy obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którzy wzorowo wywiązują się z obowiązku opieki nad zabytkami. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do końca stycznia br.

Czytaj więcej
Bronisław Wildstein ze statuetką „Pan Cogito”. Gratulacje od wicepremiera Glińskiego19-01-2018

na zdjęciu: Minister W. Zwinogrodzka i B.Wildstein. autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk/PAP

- Na statuetce, którą dzisiaj Pan otrzymuje wyryte są słowa Zbigniewa Herberta „Bądź wierny”. Jestem przekonany, że mało kto utożsamia się z nimi tak mocno jak Pan – napisał w liście do laureata wicepremier Piotr Gliński. Za działalność w sferze kultury Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu przyznał Bronisławowi Wildsteinowi statuetkę „Pan Cogito”. W uroczystości, która odbyła się 20 stycznia br. w Kórniku, uczestniczyła m.in. wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzenia od ministra kultury18-01-2018

Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego Franciszka Pieczki wicepremier prof. Piotr Gliński skierował do jubilata list gratulacyjny. Jednocześnie minister kultury i dziedzictwa narodowego „w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej” przyznał artyście Nagrodę Specjalną.

Czytaj więcej
Pierwszy rektor UKSW odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis”17-01-2018

Pierwszy rektor UKSW ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki świętuje 45-lecie pracy naukowej i organizacyjnej. Z tej okazji w środę 17 stycznia br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się jubileuszowa konferencja. Wieloletnią działalność duchownego docenił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przyznając mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Michał Góras.

Czytaj więcej
„Świętowanie Niepodległości 11 listopada 2017 roku”. Raport Narodowego Centrum Kultury16-01-2018

98% Polaków wie, że 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, a 62% badanych uznaje ten dzień za wyjątkowy – tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Efekty przeprowadzonego badania zostały zaprezentowane we wtorek 16 stycznia br. na konferencji prasowej w Galerii Sztuki Kordegarda. W spotkaniu wzięła udział m.in. dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz.

Czytaj więcej
Rząd za utworzeniem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka16-01-2018

- Wiadomo, że przyjaźń polsko-węgierska jest pewnym wzorem w Europie. Ona wynika oczywiście z naszej historii, ale też ze wzajemnego takiego zrozumienia i wspólnych przeżyć, które zawsze z Węgrami mieliśmy – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin we wtorek 16 stycznia br. podczas konferencji prasowej. Tego samego dnia rząd przyjął projekt ustawy przewidujący utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Czytaj więcej
Prawie 12,5 mln zł na budowę kociewskiego centrum kultury w Pelplinie15-01-2018

Do 2022 r. w Opactwie Cysterskim w Pelplinie ma powstać kociewskie centrum kultury. Diecezja Pelplińska otrzymała prawie 12,5 mln zł na ten cel z funduszy unijnych. Decyzję w tej sprawie ogłosił w sobotę 13 stycznia br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Podczas konferencji prasowej w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wiceminister Jarosław Sellin oraz Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej bp Ryszard Kasyna podpisali umowę o dofinansowaniu budowy kociewskiego centrum kultury.

Czytaj więcej
Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny12-01-2018

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny. To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Czytaj więcej
Sukces koncertu Rodzina Rodzinie – Pomoc dla Aleppo. Zebraliśmy prawie 1 mln zł 09-01-2018

Podczas transmisji charytatywnego koncertu kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, dzięki przeprowadzonej zbiórce sms-owej, udało się zebrać ponad 940 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z ogarniętej wojną Syrii. Do programu „Rodzina Rodzinie” dołączyło też 200 nowych darczyńców, którzy przez pół roku będą finansowo wspierać konkretne syryjskie rodziny. Koncert najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbył się 7 stycznia br. w Teatrze Stanisławowskim w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Czytaj więcej
„Krakowowi zazdroszczę, ale to polskie przecież także…”09-01-2018

„Serdecznie dziękuję za Wyspiańskiego... Nie sposób objąć i zrozumieć w pełni potęgi tej sztuki i myśli”- napisał w księdze pamiątkowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, po obejrzeniu wystawy „Wyspiański”. Wyjątkowa ekspozycja – sfinansowana z programu Niepodległa - prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Krakowie do 20 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński odwiedził Wieliczkę09-01-2018

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odwiedził 8 stycznia 2018 r. wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapoznał się z planami rozbudowy działalności Muzeum, a także z ostatnio pozyskanymi muzealiami. Zwiedził również podziemną ekspozycję muzealną i zapoznał się z problematyką związaną z ochroną wielickiej kopalni.

Czytaj więcej
„3 x Niepodległa” – wystawy na stulecie niepodległości Polski09-01-2018

Muzeum Narodowe w Warszawie zapowiedziało serię wydarzeń, które zorganizuje z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znajdą się wystawy „Paderewski”, „Józef Brandt 1841–1915”, „Niepodległa – 1918”. W obchodach uczestniczą również oddziały MNW: Muzeum Plakatu w Wilanowie z projektem „100 × Independence” oraz Królikarnia z wystawą „Pomniki Europy Środkowo – Wschodniej 1918–2018”.

Czytaj więcej
Policjanci odznaczeni za odnalezienie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego08-01-2018

Troje funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zostało uhonorowanych za odnalezienie i zabezpieczenie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” policjantom wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w 8 stycznia 2018 r. w krakowskich Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Czytaj więcej
Ponad 31 mln zł na remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich08-01-2018

Ponad 31 mln zł otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. 8 stycznia 2018 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK dr hab. Andrzejowi Betlejowi umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków europejskich.

Czytaj więcej
Zamek w Sztumie oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku07-01-2018

Uroczystości związane z przekazaniem sztumskiego zamku na rzecz Muzeum Zamkowego w Malborku odbyły się 7 stycznia 2018 roku. Z Placu Wolności przy Centrum Kultury Chrześcijańskiej, w kierunku zamku wyruszyła parada, a na dziedzińcu zamku odbyła się inscenizacja historyczna.

Czytaj więcej
Najważniejsze dokonania MKiDN z ostatnich dwóch lat05-01-2018

Więcej środków budżetowych na kulturę, powołanie nowych instytucji, rozbudowa sieci muzeów w Polsce, zakup kolekcji Książąt Czartoryskich – to tylko niektóre z wielu dokonań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Czytaj więcej
Dorota Janiszewska-Jakubiak pokieruje Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą05-01-2018

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o. dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Dotychczas Dorota Janiszewska-Jakubiak pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Uroczystość wręczenia powołania odbyła się 5 stycznia br.

Czytaj więcej
Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 30805-01-2018

Grób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Podsumowanie naborów konkursowych w ramach VIII osi priorytetowej POIiŚ04-01-2018

141 projektów uzyskało dofinansowanie na kwotę całkowitą 2 596, 2 mln zł (w tym 1 854,05 mln zł dofinansowania środków unijnych) w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Najwięcej dofinansowanych projektów dotyczy instytucji kultury, kościołów oraz szkół i uczelni artystycznych. Dofinansowane projekty obejmą siatką inwestycji cały kraj.

Czytaj więcej
Poszukiwanie zabytków po 1 stycznia 2018 r.03-01-2018

Od nowego roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków: z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czytaj więcej
Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków już działa03-01-2018

autor zdjęcia: Danuta Matloch

1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tworzące Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków jako państwowy fundusz celowy.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendia twórcze i stypendia z zakresu upowszechniania kultury29-12-2017

W dniu 29 grudnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozstrzygnięty został konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2018 r., ogłoszony 4 września 2017 r. na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów (Dz. U. z 2012 r. poz. 612).

Czytaj więcej
Komunikat dotyczący przedsiębiorstwa „Polskie Nagrania”29-12-2017

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że umowa dotycząca odkupienia przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa „Polskie Nagrania” nie może zostać sfinalizowana w 2017 roku ze względu na ograniczenia formalno-prawne. Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Warner Music Polska nie wykluczają podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości.

Czytaj więcej
Powołanie nowego dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa29-12-2017

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, od 1 stycznia 2018 roku, będzie pełnił funkcję p.o. dyrektora NID. Powołanie na to stanowisko wręczył mu – w piątek 29 grudnia br. – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Bartosz Skaldawski na stanowisku dyrektora zastąpi prof. Małgorzatę Rozbicką.

Czytaj więcej
Połączenie Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa 29-12-2017

Od 1 stycznia 2018 r. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zostaną połączone w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nowe Muzeum posiadać będzie Oddział  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Stanowisko dyrektora nowo powstałej placówki obejmie  prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Czytaj więcej
Podpisanie umowy ws. współprowadzenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu 29-12-2017

Od 1 stycznia 2018 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Opolskiego. W czwartek 28 grudnia br. umowę w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek Stanisław Rakoczy. To kolejny istotny krok w realizacji polityki historycznej państwa służący zapewnieniu z jego strony stabilnej, troskliwej opieki miejscom ważnym dla pamięci narodowej.

Czytaj więcej
100 mln zł na wieczystą ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie przekazane29-12-2017

Cmentarz Żydowski przy Okopowej w Warszawie. zdjęcie z archiwum Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego jeszcze w tym roku otrzyma 100 mln zł (28 mln dolarów amerykańskich) na uzupełnienie kapitału wieczystego, z inwestowania którego dochody będą wieczyście finansowały prace porządkowe i konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej w Warszawie. 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski.

Czytaj więcej
Narodowe Muzeum Techniki przejmuje zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT29-12-2017

Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Naczelną Organizacją Techniczną a Narodowym Muzeum Techniki. autor zdjęcia: Danuta Matloch

Naczelna Organizacja Techniczna podarowała Narodowemu Muzeum Techniki znaczną większość zbiorów likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz sprzedało wyposażenie tego Muzeum wraz ze zbiorami bibliotecznymi i archiwum dotyczącym różnych dziedzin techniki. Uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie nastąpiło 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN, w obecności wicepremiera prof. Piotr Glińskiego.

Czytaj więcej
Pałac Lubomirskich będzie siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej29-12-2017

na zdjęciu: Konferencja prasowa dotycząca zakupu Pałacu Lubomirskich w Lublinie. autor zdjęcia: danuta Matloch

Pałac Lubomirskich w Lublinie, dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, został zakupiony z przeznaczeniem na siedzibę planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

Czytaj więcej