2018

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w Davos21-01-2018

W niedzielę 21 stycznia br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczął trzydniową wizytę w Davos w Szwajcarii, gdzie wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy. Wicepremier Gliński do Davos udał się na zaproszenie Ministra Kultury – Przewodniczącego Szwajcarskiej Rady Federalnej Alaina Berseta.

Czytaj więcej
Bronisław Wildstein ze statuetką „Pan Cogito”. Gratulacje od wicepremiera Glińskiego19-01-2018

na zdjęciu: Minister W. Zwinogrodzka i B.Wildstein. autor zdjęcia: Jakub Kaczmarczyk/PAP

- Na statuetce, którą dzisiaj Pan otrzymuje wyryte są słowa Zbigniewa Herberta „Bądź wierny”. Jestem przekonany, że mało kto utożsamia się z nimi tak mocno jak Pan – napisał w liście do laureata wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Za działalność w sferze kultury Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu przyznał Bronisławowi Wildsteinowi statuetkę „Pan Cogito”. Podczas uroczystości, która odbyła się 20 stycznia br. w Kórniku, uczestniczyła m.in. wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka.

Czytaj więcej
Franciszek Pieczka kończy 90 lat. Życzenia od ministra kultury18-01-2018

Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin wybitnego aktora teatralnego i filmowego Franciszka Pieczki wicepremier prof. Piotr Gliński skierował do jubilata list gratulacyjny. Jednocześnie minister kultury i dziedzictwa narodowego „w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej” przyznał artyście Nagrodę Specjalną.

Czytaj więcej
Pierwszy rektor UKSW odznaczony Srebrnym Medalem „Gloria Artis”17-01-2018

Pierwszy rektor UKSW ks. prof. dr hab. Roman Bartnicki świętuje 45-lecie pracy naukowej i organizacyjnej. Z tej okazji w środę 17 stycznia br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się jubileuszowa konferencja. Wieloletnią działalność duchownego docenił wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przyznając mu Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Michał Góras.

Czytaj więcej
„Świętowanie Niepodległości 11 listopada 2017 roku”. Raport Narodowego Centrum Kultury16-01-2018

98% Polaków wie, że 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości, a 62% badanych uznaje ten dzień za wyjątkowy – tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Centrum Kultury. Efekty przeprowadzonego badania zostały zaprezentowane we wtorek 16 stycznia br. na konferencji prasowej w Galerii Sztuki Kordegarda. W spotkaniu wzięła udział m.in. dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN Paulina Florjanowicz.

Czytaj więcej
Rząd za utworzeniem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka16-01-2018

- Wiadomo, że przyjaźń polsko-węgierska jest pewnym wzorem w Europie. Ona wynika oczywiście z naszej historii, ale też ze wzajemnego takiego zrozumienia i wspólnych przeżyć, które zawsze z Węgrami mieliśmy – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin we wtorek 16 stycznia br. podczas konferencji prasowej. Tego samego dnia rząd przyjął projekt ustawy przewidujący utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Czytaj więcej
Prawie 12,5 mln zł na budowę kociewskiego centrum kultury w Pelplinie15-01-2018

Do 2022 r. w Opactwie Cysterskim w Pelplinie ma powstać kociewskie centrum kultury. Diecezja Pelplińska otrzymała prawie 12,5 mln zł na ten cel z funduszy unijnych. Decyzję w tej sprawie ogłosił w sobotę 13 stycznia br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Podczas konferencji prasowej w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wiceminister Jarosław Sellin oraz Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej bp Ryszard Kasyna podpisali umowę o dofinansowaniu budowy kociewskiego centrum kultury.

Czytaj więcej
Grób Nieznanego Żołnierza chroniony jako grób wojenny12-01-2018

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uzyskał pełnię ochrony prawnej jako grób wojenny. To najważniejsze miejsce pamięci narodowej w Polsce stało się formalnie grobem wojennym, po wpisaniu go przez wojewodę mazowieckiego do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych województwa mazowieckiego, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Czytaj więcej
Sukces koncertu Rodzina Rodzinie – Pomoc dla Aleppo. Zebraliśmy prawie 1 mln zł 09-01-2018

Podczas transmisji charytatywnego koncertu kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, dzięki przeprowadzonej zbiórce sms-owej, udało się zebrać ponad 940 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z ogarniętej wojną Syrii. Do programu „Rodzina Rodzinie” dołączyło też 200 nowych darczyńców, którzy przez pół roku będą finansowo wspierać konkretne syryjskie rodziny. Koncert najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbył się 7 stycznia br. w Teatrze Stanisławowskim w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Czytaj więcej
„Krakowowi zazdroszczę, ale to polskie przecież także…”09-01-2018

„Serdecznie dziękuję za Wyspiańskiego... Nie sposób objąć i zrozumieć w pełni potęgi tej sztuki i myśli”- napisał w księdze pamiątkowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, po obejrzeniu wystawy „Wyspiański”. Wyjątkowa ekspozycja – sfinansowana z programu Niepodległa - prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Krakowie do 20 stycznia 2019 r.

Czytaj więcej
Wicepremier Gliński odwiedził Wieliczkę09-01-2018

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka odwiedził 8 stycznia 2018 r. wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zapoznał się z planami rozbudowy działalności Muzeum, a także z ostatnio pozyskanymi muzealiami. Zwiedził również podziemną ekspozycję muzealną i zapoznał się z problematyką związaną z ochroną wielickiej kopalni.

Czytaj więcej
„3 x Niepodległa” – wystawy na stulecie niepodległości Polski09-01-2018

Muzeum Narodowe w Warszawie zapowiedziało serię wydarzeń, które zorganizuje z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie znajdą się wystawy „Paderewski”, „Józef Brandt 1841–1915”, „Niepodległa – 1918”. W obchodach uczestniczą również oddziały MNW: Muzeum Plakatu w Wilanowie z projektem „100 × Independence” oraz Królikarnia z wystawą „Pomniki Europy Środkowo – Wschodniej 1918–2018”.

Czytaj więcej
Policjanci odznaczeni za odnalezienie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego08-01-2018

Troje funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zostało uhonorowanych za odnalezienie i zabezpieczenie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” policjantom wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w 8 stycznia 2018 r. w krakowskich Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Czytaj więcej
Ponad 31 mln zł na remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich08-01-2018

Ponad 31 mln zł otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. 8 stycznia 2018 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK dr hab. Andrzejowi Betlejowi umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków europejskich.

Czytaj więcej
Zamek w Sztumie oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku07-01-2018

Uroczystości związane z przekazaniem sztumskiego zamku na rzecz Muzeum Zamkowego w Malborku odbyły się 7 stycznia 2018 roku. Z Placu Wolności przy Centrum Kultury Chrześcijańskiej, w kierunku zamku wyruszyła parada, a na dziedzińcu zamku odbyła się inscenizacja historyczna.

Czytaj więcej
Najważniejsze dokonania MKiDN z ostatnich dwóch lat05-01-2018

Więcej środków budżetowych na kulturę, powołanie nowych instytucji, rozbudowa sieci muzeów w Polsce, zakup kolekcji Książąt Czartoryskich – to tylko niektóre z wielu dokonań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przestrzeni ostatnich dwóch lat.

Czytaj więcej
Dorota Janiszewska-Jakubiak pokieruje Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą05-01-2018

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o. dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Dotychczas Dorota Janiszewska-Jakubiak pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Uroczystość wręczenia powołania odbyła się 5 stycznia br.

Czytaj więcej
Zidentyfikowano szczątki polskiego lotnika z dywizjonu 30805-01-2018

Grób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej
Podsumowanie naborów konkursowych w ramach VIII osi priorytetowej POIiŚ04-01-2018

141 projektów uzyskało dofinansowanie na kwotę całkowitą 2 596, 2 mln zł (w tym 1 854,05 mln zł dofinansowania środków unijnych) w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Najwięcej dofinansowanych projektów dotyczy instytucji kultury, kościołów oraz szkół i uczelni artystycznych. Dofinansowane projekty obejmą siatką inwestycji cały kraj.

Czytaj więcej
Poszukiwanie zabytków po 1 stycznia 2018 r.03-01-2018

Od nowego roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 1595) dotyczące poszukiwania zabytków. Wprowadzają m.in. zmianę kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków: z wykroczenia na przestępstwo. Zasady i obowiązki prowadzenia poszukiwań zabytków pozostają bez zmian – wciąż wymagane jest uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czytaj więcej
Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków już działa03-01-2018

autor zdjęcia: Danuta Matloch

1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tworzące Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków jako państwowy fundusz celowy.

Czytaj więcej
Rozstrzygnięcie konkursu o stypendia twórcze i stypendia z zakresu upowszechniania kultury29-12-2017

W dniu 29 grudnia 2017 r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozstrzygnięty został konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2018 r., ogłoszony 4 września 2017 r. na podstawie Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 maja 2012 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania stypendiów osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami oraz wysokości tych stypendiów (Dz. U. z 2012 r. poz. 612).

Czytaj więcej
Komunikat dotyczący przedsiębiorstwa „Polskie Nagrania”29-12-2017

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że umowa dotycząca odkupienia przez Skarb Państwa przedsiębiorstwa „Polskie Nagrania” nie może zostać sfinalizowana w 2017 roku ze względu na ograniczenia formalno-prawne. Jednocześnie informujemy, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Warner Music Polska nie wykluczają podjęcia ponownych negocjacji w przyszłości.

Czytaj więcej
Powołanie nowego dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa29-12-2017

Zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski, od 1 stycznia 2018 roku, będzie pełnił funkcję p.o. dyrektora NID. Powołanie na to stanowisko wręczył mu – w piątek 29 grudnia br. – wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Bartosz Skaldawski na stanowisku dyrektora zastąpi prof. Małgorzatę Rozbicką.

Czytaj więcej
Połączenie Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa 29-12-2017

Od 1 stycznia 2018 r. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie zostaną połączone w jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Nowe Muzeum posiadać będzie Oddział  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Stanowisko dyrektora nowo powstałej placówki obejmie  prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer, obecnie pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Czytaj więcej
Podpisanie umowy ws. współprowadzenia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu 29-12-2017

Od 1 stycznia 2018 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Opolskiego. W czwartek 28 grudnia br. umowę w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek Stanisław Rakoczy. To kolejny istotny krok w realizacji polityki historycznej państwa służący zapewnieniu z jego strony stabilnej, troskliwej opieki miejscom ważnym dla pamięci narodowej.

Czytaj więcej
100 mln zł na wieczystą ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie przekazane29-12-2017

Cmentarz Żydowski przy Okopowej w Warszawie. zdjęcie z archiwum Fundacji Dziedzictwa Kulturowego

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego jeszcze w tym roku otrzyma 100 mln zł (28 mln dolarów amerykańskich) na uzupełnienie kapitału wieczystego, z inwestowania którego dochody będą wieczyście finansowały prace porządkowe i konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej w Warszawie. 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski.

Czytaj więcej
Narodowe Muzeum Techniki przejmuje zbiory dawnego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT29-12-2017

Uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Naczelną Organizacją Techniczną a Narodowym Muzeum Techniki. autor zdjęcia: Danuta Matloch

Naczelna Organizacja Techniczna podarowała Narodowemu Muzeum Techniki znaczną większość zbiorów likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz sprzedało wyposażenie tego Muzeum wraz ze zbiorami bibliotecznymi i archiwum dotyczącym różnych dziedzin techniki. Uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie nastąpiło 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN, w obecności wicepremiera prof. Piotr Glińskiego.

Czytaj więcej
Pałac Lubomirskich będzie siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej29-12-2017

na zdjęciu: Konferencja prasowa dotycząca zakupu Pałacu Lubomirskich w Lublinie. autor zdjęcia: danuta Matloch

Pałac Lubomirskich w Lublinie, dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, został zakupiony z przeznaczeniem na siedzibę planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. 

Czytaj więcej