W środę 25 kwietnia wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpocznie dwudniową wizytę w Państwie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie weźmie udział w Międzynarodowych Targach Książki. Polska jest po raz pierwszy gościem honorowym tego wydarzenia. Podczas wizyty minister kultury przekaże również list od premiera Mateusza Morawieckiego potwierdzający udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju.
Czytaj więcejDo 30 kwietnia w Instytucie Europejskim w Łodzi można oglądać wystawę „W drodze do niepodległości”, która później zostanie przeniesiona do łódzkiego Urzędu Pocztowego. Ekspozycja przedstawia trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości i kształtowania się polskiej państwowości. W otwarciu wystawy, w poniedziałek 23 kwietnia, wziął udział wicepremier prof. Piotr Gliński. Minister kultury objął to wydarzenie patronatem honorowym.
Czytaj więcej- W 73. rocznicę wyzwolenia obozu stoimy tu, jako wolni obywatele Polski, przede wszystkim by oddać hołd naszym rodakom, którzy byli tu więzieni, i którzy tu zginęli – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Sachsenhausen. W niedzielę 22 kwietnia Sekretarz Stanu w MKiDN uczestniczył również w uroczystości wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.
Czytaj więcej20 kwietnia na łamach Dziennika Polskiego ukazał się wywiad z byłą dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i byłą prezes Fundacji Czartoryskich - Zofią Gołubiew. Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem.
Czytaj więcejW sobotę 21 kwietnia Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin rozpoczął dwudniową wizytę w Niemczech. Wiceminister wziął udział w uroczystościach z okazji 73. rocznicy wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Sachsenhausen. W obchodach uczestniczyła również Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, byłe więźniarki, które przeżyły obóz, ich rodziny, a także polska młodzież.
Czytaj więcejPrezydent Andrzej Duda wpisał kolejnych 10 zabytków na listę Pomników Historii. Są wśród nich: Święta Lipka - sanktuarium pielgrzymkowe, Krasiczyn - zespół zamkowo-parkowy, Lidzbark Warmiński - zamek biskupów warmińskich, Rogalin - zespół pałacowy z ogrodem i parkiem, a także Kwidzyn - zespół katedralno-zamkowy. Uroczystość wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii odbyła się 20 kwietnia w Pałacu Prezydenckim z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministrów kultury Jarosława Sellina i Magdaleny Gawin.
Czytaj więcej18 kwietnia podczas gali z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków poznaliśmy laureatów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” 2018. W uroczystości wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.
Czytaj więcejObchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie, z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego i wiceministra kultury Jarosława Sellina, rozpoczęły się 19 kwietnia w samo południe. W różnych dzielnicach miasta rozległ się dźwięk syren oraz kościelnych dzwonów. Przed pomnikiem Bohaterów Getta przed Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, zgromadzili się przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych, parlamentarzyści, politycy, przedstawiciele środowisk żydowskich.
Czytaj więcejOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus będzie współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskie Radio S.A i Samorząd Województwa Wielkopolskiego. W czwartek 19 kwietnia umowę o współprowadzeniu podpisała wiceminister Wanda Zwinogrodzka, Marszałek Marek Woźniak i Mariusz Staniszewski - reprezentujący Polskie Radio. Podpisana umowa będzie obowiązywała do końca 2020 r.
Czytaj więcejWicepremier, minister kultury Piotr Gliński wręczył prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Markowi Kandzi oryginał certyfikatu wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kopalni rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach. Uroczystość, z udziałem m.in. wiceminister kultury Magdaleny Gawin i przewodniczącego Polskiego Komitetu ds. UNESCO Jacka Purchli, odbyła się 17 kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Czytaj więcejKolejny sukces Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i polskiej policji. Stołeczni policjanci z Wydziału Kryminalnego, działając wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odnaleźli i zabezpieczyli na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy trzy obrazy zagrabione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie. To dzieło Józefa Pankiewicza „Ananas”,obraz Iwana Trusza „Pejzaż z okolic Neapolu” i „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” autorstwa Kazimierza Pochwalskiego.
Czytaj więcej- Deklaruję, że nie ustaniemy w dążeniu do ustalenia każdego zamordowanego w Katyniu z imienia i nazwiska. Robiąc to niweczymy zamiary sowieckiego totalitaryzmu - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas konferencji "Zbrodnia Katyńska - 75 lat walki o prawdę". Na Zamku Królewskim w Warszawie trwa międzynarodowa konferencja "Zbrodnia Katyńska - 75 lat walki o prawdę". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński objął to wydarzenie honorowym patronatem.
Czytaj więcej„Od Chopina do Paderewskiego” – pod takim hasłem będzie się odbywać tegoroczny 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Festiwal rozpocznie się 9 sierpnia i potrwa przez cały miesiąc. Jego współorganizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W środę 11 kwietnia w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, z udziałem wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.
Czytaj więcejUroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych, odsłonięcie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej, msza święta w ich intencji oraz Marsz Pamięci - to najważniejsze elementy obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, których organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej- Mord katyński był jedną z największych tragedii w historii narodu polskiego – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. W czwartek 5 kwietnia w warszawskiej galerii Kordegarda odbyło się śniadanie prasowe poświęcone premierze serialu "Sztafeta", połączone z nową odsłoną kampanii społecznej "Pamiętam. Katyń 1940" oraz prezentacją raportu z badania "Pamięć o zbrodni katyńskiej w Polsce" przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
Czytaj więcej- To jest zawsze bardzo miły moment dla ministra kultury, ponieważ dzisiaj wypełnia się publicznie rola ministra, jako mecenasa. Środki publiczne, którymi dysponuje ministerstwo przekazujemy dzisiaj wybitnym talentom - powiedział minister kultury Piotr Gliński w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, podczas wręczania stypendiów „Młoda Polska”. W XV edycji Programu Stypendialnego MKiDN wyróżnionych zostało 97 osób. Stypendia mają umożliwić dokonanie znaczącego postępu w karierze artystycznej. Uroczystość odbyła się 26 marca br.
Czytaj więcejZapytana w 2006 roku o Powstanie Warszawskie odpowiedziała: „(…) były to najcudowniejsze dni w moim życiu”. Ewa Orzechowska-Jeglińska pseudonim „Ewa”, „319” – ostatnia łączniczka kanałowa Powstania Warszawskiego zmarła 9 marca br. w wieku 94 lat. Jej ciało spoczęło na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem wiceministra Jarosława Sellina, odbyły się 23 marca. Mszę św. odprawił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Czytaj więcejAkt Unii Lubelskiej z 1569 r. został wpisany na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”. O wpisanie dokumentu wspólnie zabiegały Polska, Litwa, Łotwa, Białoruś i Ukraina. Dokument został zaprezentowany 22 marca br. w siedzibie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych, przewodniczący Polskiego Komitetu Programu UNESCO "Pamięć Świata" Wojciech Woźniak oraz przedstawiciele Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy.
Czytaj więcej- Byliście państwo wspaniali, wszyscy byliśmy wzruszeni. (...) Mnie szczególnie ujęła wasza dojrzałość i mądrość - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podczas finału konkursu Młody Muzyk Roku 2018, który odbył się 20 marca br. Zwyciężczynią jest flecistka Marta Chlebicka. Dzięki wygranej będzie reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w sierpniu w Edynburgu. Od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała również nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych.
Czytaj więcejDo 757,2 mln zł zwiększy się budżet na budowę siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Jednocześnie do lutego 2021 r. wydłuży się termin przewidziany na realizację inwestycji. We wtorek 20 marca br. rząd przyjął nowelizację uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie”, przedłożoną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Nowelizacja przewiduje zwiększenie budżetu na budowę placówki o 98 mln zł.
Czytaj więcejW dowód wielkiego podziwu i wdzięczności za promowanie polskiej kultury wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński wręczył Anne-Sophie Mutter najwyższe odznaczenie państwowe przyznawane w dziedzinie kultury – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W uroczystości, która odbyła się w niedzielę 18 marca w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wzięli udział m.in. Ambasador RFN w Polsce Rolf Nikel wraz z Małżonką oraz Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.
Czytaj więcejKoncertem Krystiana Zimermana, w piątek 16 marca br., rozpoczął się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Artysta zagrał II Symfonię Leonarda Bernstaina. Towarzyszyła mu Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Mestro Jacka Kaspszyka. W wydarzeniu, które odbyło się w Filharmonii Narodowej wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Czytaj więcejW sobotę 17 marca br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, z udziałem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego odbędzie się pierwsza prezentacja kopii fortepianu firmy Buchholtz – warszawskiego instrumentu Chopina. Wcześniej, 15 marca minister kultury wziął udział w konferencji prasowej zapowiadającej to wyjątkowe wydarzenie nawiązujące do słynnego koncertu Chopina. 17 marca 1830 r. młody kompozytor na fortepianie Buchholtza wykonał swój koncert fortepianowy f-moll.
Czytaj więcejOd listopada br. na Zamku Królewskim w Warszawie będzie można oglądać wystawę Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej. Ekspozycja zaprezentuje najważniejsze wydarzenia historyczne, począwszy od epopei Legionów Polskich, kończąc na politycznym przełomie 1989 r. Wystawa jest przygotowywana w ramach programu Niepodległa i jest współfinansowana przez Ministra Obrony Narodowej. 15 marca, z udziałem wiceministra Jarosława Sellina, odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wydarzenie.
Czytaj więcejW 75. rocznicę śmierci, 11 marca br. na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji odbyła się ceremonia wojskowa związana z przywróceniem imienia i nazwiska na nagrobku porucznika Tadeusza Stabrowskiego z dywizjonu 308 Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Szczątki polskiego lotnika udało się zidentyfikować dzięki porównawczym badaniom DNA przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej- Mam nadzieję, że prezentacja projektów realizowanych z okazji stulecia przez nasze państwa, a także propozycje wspólnych projektów przyczynią się do szerszego porozumienia między naszymi narodami – powiedział wiceminister kultury, pełnomocnik rządu ds. Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Jarosław Sellin. W Muzeum Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyło się spotkanie pełnomocników z krajów świętujących w 2018 r. odzyskanie lub uzyskanie niepodległości.
Czytaj więcejRealizując wcześniejsze zapowiedzi, wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński utworzył Muzeum Getta Warszawskiego i nadał mu statut. Dyrektorem nowej instytucji został Albert Stankowski – obecnie członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z ramienia MKiDN. Muzeum powstanie w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, w centrum utworzonej przez niemieckich okupantów, dawnej dzielnicy żydowskiej.
Czytaj więcejWiceminister kultury Paweł Lewandowski czterodniową wizytę w Sofii rozpoczął 27 lutego. Najpierw uczestniczył w Nieformalnym Spotkaniu Ministrów Kultury UE, później w VIII Spotkaniu Ministrów Kultury ASEM, które jest nieformalnym procesem dialogu i współpracy między krajami Azji i Europy. Rozmowy dotyczyły m.in. kultury jako wartości integracyjnej dla UE oraz jej roli w stosunkach międzynarodowych.
Czytaj więcejWicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych złożył kwiaty przed tablicą ku czci Jana Rodowicza „Anody” oraz wziął udział w uroczystym Apelu Pamięci na Placu Piłsudskiego. Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych - polskiego podziemia niepodległościowego. Sejm RP w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Czytaj więcej- Celem głównym realizacji programu wieloletniego "Niepodległa" jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków - powiedział w środę 28 lutego br. wiceminister kultury Jarosław Sellin. W Centrum Prasowym PAP odbył się briefing prasowy poświęcony podsumowaniu działań w 2017 r. oraz planom obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 2018 r. realizowanych w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa".
Czytaj więcejPowstawanie siedziby Muzeum Marii i Witolda Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej nabiera tempa. Organizatorzy - lokalny samorząd i MKiDN - chcą otworzyć Muzeum dla zwiedzających w pierwszym kwartale 2019 roku. Podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie MKiDN 27 lutego br. wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin przekazała Muzeum – Dom Rodziny Pileckich wyjątkowe pamiątki po rotmistrzu Pileckim.
Czytaj więcejProgram dotacyjny „Niepodległa”, z którego dofinansowanie mogą pozyskać organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, ma wspierać tych organizatorów obchodów stulecia odzyskania niepodległości, którzy planują przygotowanie wydarzeń lokalnych i regionalnych.
Czytaj więcejBiblioteka Narodowa - największa polska książnica - została powołana 24 lutego 1928 r. rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Uroczystości związane z 90. rocznicą reaktywacji Biblioteki Narodowej odbyły się 26 lutego br. w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej z udziałem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
Czytaj więcejAgnieszka Sas-Uhrynowska Kotulanka zmarła 20 lutego w wieku 61 lat. Aktorka znana była głównie z roli Krystyny Lubicz w telenoweli telewizyjnej "Klan", którą grała w latach 1997-2013. Agnieszka Kotulanka występowała również m.in. w Teatrze Współczesnym w Warszawie i warszawskim Teatrze Syrena.
Czytaj więcejPrezentujące dokonania polskich twórców koncerty w Wiedniu, Budapeszcie i Hong Kongu, wystawy w Paryżu, Wilnie i Mediolanie, spektakle teatralne oraz projekty interdyscyplinarne – to tylko niektóre z wydarzeń zaplanowanych w kraju i za granicą w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Śmierć Antoniego Krauze sprawia, że polska scena kulturalna ubożeje o kolejną wybitną postać - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości pogrzebowych Antoniego Krauze. Msza żałobna została odprawiona 20 lutego w kościele ojców Dominikanów w Warszawie. Reżyser został pochowany na cmentarzu w Falenicy. Uroczystości miały charakter państwowy.
Czytaj więcej- Liczę, że ta wystawa będzie stanowiła przyczynek nie tylko dla estetycznych, indywidualnych doznań, ale przyczyni się do poznania przez Polaków bliżej Ignacego Paderewskiego, zaliczonego do sześciu najbardziej zasłużonych dla odzyskania przez Polskę niepodległości postaci - powiedział wiceminister Jarosław Sellin. W piątek 16 lutego br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbył się wernisaż wystawy poświęconej wielkiemu pianiście i mężowi stanu – Ignacemu Paderewskiemu.
Czytaj więcejNa zaproszenie Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, 16 lutego 2018 r., złożył wizytę w Polsce Pan Pavlo Rozenko Wicepremier Ukrainy. W spotkaniu Wicepremierów wzięli również udział m.in. Pan Yevhen Nyshchuk Minister Kultury Ukrainy, Oksana Jurynec Deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy i Pan Vasyl Bodnar Wiceminister Spraw Zagranicznych, a ze strony polskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki.
Czytaj więcejW środę 14 lutego br. w wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze - jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów. Był twórcą m.in. takich filmów jak "Palec Boży" "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", „Monidło”, oraz „Smoleńsk”. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego, odbędą się 20 lutego. Reżyser spocznie na cmentarzu w Falenicy. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.
Czytaj więcej
Dzięki staraniom wiceminister kultury Magdaleny Gawin i wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im Witolda Pileckiego uzyskał zgodę na dostęp do odtajnionych w 2017 roku materiałów ONZ Komisji ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC). Dokumenty, obecnie znajdujące się w ONZ w Nowym Jorku, potwierdzają bezsporną wiedzę aliantów na temat obozów śmierci i obozów koncentracyjnych na terenie okupowanej Polski.
Czytaj więcej- Program zagranicznych obchodów stulecia odzyskania niepodległości zmierza do tego, żeby zadbać o dobre imię Polski i wzmocnić nasz wizerunek – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. We wtorek 13 lutego br. w Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie zaprezentowano program obchodów zagranicznych setnej rocznicy odzyskania niepodległości pn. "Polska 100. Zainspirowani przeszłością, budujemy przyszłość".
Czytaj więcejMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łomża podjęli decyzję o wspólnym prowadzeniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Oznacza to, że od 2018 r. Minister Kultury będzie przekazywać tej instytucji dotację nie mniejszą niż 405 000 zł rocznie. Umowę o współprowadzeniu Filharmonii podpisali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Uroczystość odbyła się 9 lutego br. w Łomży.
Czytaj więcejW Polsce jest 8 Pomników Zagłady objętych ustawową ochroną prawną – świadectw najstraszniejszych zbrodni nazistowskich Niemiec (ustawa z 7 maja 1999 o ochronie byłych hitlerowskich obozów zagłady) Ochrona Pomników Zagłady jest zadaniem publicznym z zakresu administracji rządowej, które to zadanie realizuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcejGeneralny Konserwator Zabytków prof. Magdalena Gawin i Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jan Lach podpisali porozumienie ws. współdziałania w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury. Wiceminister kultury wręczyła też, m.in. przedstawicielom służb mundurowych, złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Uroczystość odbyła się 8 lutego br. w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN.
Czytaj więcejKoza Nostra Studio i BDR Architekci stworzyli wspólny, zwycięski projekt architektoniczny wystawy stałej Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Rozstrzygnięcie konkursu, z udziałem wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, odbyło się 7 lutego br. w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł.
Czytaj więcejW uznaniu wieloletnich zasług dla rozwoju kultury polskiej wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 5 lutego br. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się wyjątkowy koncert „Mazowsze – Niepodległej”. Od maja 2017 roku Zespół „Mazowsze” jest współprowadzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcejW niedzielę 4 lutego 2018 roku w wieku 83 lat odszedł Wojciech Pokora. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych. W pamięć zapadły m.in. jego role w serialach "Kariera Nikodema Dyzmy", "Alternatywy 4", główna rola w filmie "Poszukiwany, poszukiwana". Wojciech Pokora był również cenionym aktorem teatralnym i kabaretowym.
Czytaj więcejW niedzielę 4 lutego br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin rozpoczął dwudniową wizytę w Tallinnie – stolicy Estonii. Podczas koncertu galowego XII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Narwie wiceminister wręczył laureatowi tegorocznej edycji najważniejszą nagrodę - Grand Prix. Wygraną jest podróż polskim szlakiem Fryderyka Chopina. W planach wiceministra jest również m.in. spotkanie bilateralne w Ministerstwie Kultury Republiki Estonii i udział w otwarciu wystawy w Estońskim Muzeum Filmu.
Czytaj więcejDzięki pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Biblioteka Narodowa kupiła do swoich zbiorów rękopisy Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia. W czwartek 1 lutego w siedziby Biblioteki Narodowej – Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego.
Czytaj więcej2 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu na zakup kilkunastu prac Magdaleny Abakanowicz, jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. W otwarciu prezentacji dzieł 31 stycznia br. w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej uczestniczył minister kultury prof. Piotr Gliński.
Czytaj więcejMieszkanie, w którym mieszkał śp. Tadeusz Konwicki – legenda polskiej kultury – zostało 29 stycznia br. zakupione przez Instytut Książki. Zachowanie wyjątkowego charakteru tego miejsca oraz upamiętnienie osoby twórcy - to główne cele inwestycji.
Czytaj więcej- Państwo polskie ma prawo dopominać się o prawdę, kto był sprawcą, kto ofiarą zagłady. Sformułowania "polskie obozy śmierci" traktujemy jako część kłamstwa oświęcimskiego - powiedział w poniedziałek 29 stycznia br. wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Warszawie. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Bohaterów Getta.
Czytaj więcej
27 stycznia br. przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W obchodach na terenie Miejsca Pamięci wzięła udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Magdalena Gawin.
Czytaj więcejMuzeum jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego i chronionym przez prawo zabytkiem. Nie wyobrażamy sobie, że mogłoby przestać istnieć – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński po spotkaniu z dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anną Buchmann. Minister kultury 23 stycznia br. odwiedził Muzeum i powiedział, że Polska i Szwajcaria wspólnie poszukują rozwiązania dla tej istniejącej od 1870 roku instytucji, której grozi likwidacja.
Czytaj więcejW niedzielę 21 stycznia br. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczął trzydniową wizytę w Davos w Szwajcarii, gdzie wziął udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy. Wicepremier Gliński do Davos udał się na zaproszenie Ministra Kultury – Przewodniczącego Szwajcarskiej Rady Federalnej Alaina Berseta.
Czytaj więcejDo 2022 r. w Opactwie Cysterskim w Pelplinie ma powstać kociewskie centrum kultury. Diecezja Pelplińska otrzymała prawie 12,5 mln zł na ten cel z funduszy unijnych. Decyzję w tej sprawie ogłosił w sobotę 13 stycznia br. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Podczas konferencji prasowej w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wiceminister Jarosław Sellin oraz Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej bp Ryszard Kasyna podpisali umowę o dofinansowaniu budowy kociewskiego centrum kultury.
Czytaj więcejPodczas transmisji charytatywnego koncertu kolęd „Rodzina Rodzinie. Pomoc dla Aleppo”, dzięki przeprowadzonej zbiórce sms-owej, udało się zebrać ponad 940 tysięcy złotych. Pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących rodzin z ogarniętej wojną Syrii. Do programu „Rodzina Rodzinie” dołączyło też 200 nowych darczyńców, którzy przez pół roku będą finansowo wspierać konkretne syryjskie rodziny. Koncert najpiękniejszych polskich i syryjskich kolęd w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbył się 7 stycznia br. w Teatrze Stanisławowskim w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Czytaj więcejPonad 31 mln zł otrzymało Muzeum Narodowe w Krakowie na realizację projektu „Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. 8 stycznia 2018 r. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał dyrektorowi MNK dr hab. Andrzejowi Betlejowi umowę o dofinansowanie tego projektu ze środków europejskich.
Czytaj więcej„Serdecznie dziękuję za Wyspiańskiego... Nie sposób objąć i zrozumieć w pełni potęgi tej sztuki i myśli”- napisał w księdze pamiątkowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, po obejrzeniu wystawy „Wyspiański”. Wyjątkowa ekspozycja – sfinansowana z programu Niepodległa - prezentowana jest w Muzeum Narodowym w Krakowie do 20 stycznia 2019 r.
Czytaj więcejGrób nieznanego polskiego lotnika, znajdujący się w brytyjskiej kwaterze wojennej na cmentarzu komunalnym w Le Crotoy we Francji, kryje szczątki porucznika Tadeusza Stabrowskiego z 308. dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Tak wynika z genetycznych badań porównawczych, przeprowadzonych przez specjalistów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcejWicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o. dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Dotychczas Dorota Janiszewska-Jakubiak pełniła funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN. Uroczystość wręczenia powołania odbyła się 5 stycznia br.
Czytaj więcejŻyczenia noworoczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcejOd 1 stycznia 2018 r. Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu będzie współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Opolskiego. W czwartek 28 grudnia br. umowę w tej sprawie podpisali wiceminister kultury Jarosław Sellin, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wicemarszałek Stanisław Rakoczy. To kolejny istotny krok w realizacji polityki historycznej państwa służący zapewnieniu z jego strony stabilnej, troskliwej opieki miejscom ważnym dla pamięci narodowej.
Czytaj więcejFundacja Dziedzictwa Kulturowego jeszcze w tym roku otrzyma 100 mln zł (28 mln dolarów amerykańskich) na uzupełnienie kapitału wieczystego, z inwestowania którego dochody będą wieczyście finansowały prace porządkowe i konserwatorskie Cmentarza Żydowskiego przy Okopowej w Warszawie. 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski.
Czytaj więcejNaczelna Organizacja Techniczna podarowała Narodowemu Muzeum Techniki znaczną większość zbiorów likwidowanego Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz sprzedało wyposażenie tego Muzeum wraz ze zbiorami bibliotecznymi i archiwum dotyczącym różnych dziedzin techniki. Uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie nastąpiło 22 grudnia 2017 r. w siedzibie MKiDN, w obecności wicepremiera prof. Piotr Glińskiego.
Czytaj więcejPałac Lubomirskich w Lublinie, dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, został zakupiony z przeznaczeniem na siedzibę planowanego Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Czytaj więcej