67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

30-01-2012

Główne  uroczystości poświęcone 67. rocznicy wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz odbyły się 27 stycznia br. (piątek). Uczestniczyła w nich Podsekretarz Stanu w MKIDN prof. Małgorzata Omilanowska. Wydarzeniu patronował Prezydent RP Bronisław Komorowski.

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz
Podsekretarz Stanu prof. Małgorzata Omilanowska podczas uroczystości z okazji 67. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Pierwsza część uroczystości odbyła się w Oświęcimskim Centrum Kultury. Obecni oddali minutą ciszy hołd zmarłemu w tym dniu Kazimierzowi Smoleniowi-  byłemu więźniowi Auschwitz i dyrektorowi Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w latach 1955-90. W imieniu byłych więźniów głos zabrała Pnina Segal, która 27 stycznia 1945 r. została wyzwolona w Birkenau jako sześcioletnia dziewczynka.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział byli więźniowie obozu, a także przedstawiciele władz państwowych, korpusu dyplomatycznego, duchowni różnych wyznań,  władze regionalne i lokalne oraz zaproszeni goście.

W roku 2012 przypada 70. rocznica rozpoczęcia w Auschwitz zagłady Żydów w komorach gazowych Birkenau.  Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Auschwitz-Birkenau to jedyny były obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar znajdujący się pod nadzorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu to blisko 200 ha terenu.
 powrót

Warto przeczytać