72. rocznica Powstania Warszawskiego: Uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

01-08-2016

Fot. Danuta Matloch

W 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w samo południe na Placu Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunlku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy Warszawy.

Wśród czczących pamięć bohaterów Powstania byli m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod brutalnej niemieckiej okupacji. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. Specjalne oddziały niemieckie, używając dynamitu i ciężkiego sprzętu, jeszcze przez ponad trzy miesiące niszczyły resztki ocalałej zabudowy.powrót