Komunikat

19-04-2016

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że obwieszczenie Ministra KiDN z dnia 14 kwietnia 2016 r. o zamiarze i przyczynach połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 nie jest równoznaczne z decyzją o likwidacji tego pierwszego.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński na spotkaniu z dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej prof. Pawłem Machcewiczem 18 kwietnia br. poinformował, że ws. połączenia gdańskich muzeów nic nie jest jeszcze przesądzone. Zaproponował też szeroką dyskusję na temat przyszłości dwóch placówek i rozważenie wszystkich możliwych scenariuszy.

Idea połączenia obu gdańskich placówek wiąże się ze zbliżonym profilem ich działalności oraz racjonalizacją kosztów, jakie przeznaczane są na ich budowę i funkcjonowanie z budżetu państwa. Warto też przypomnieć, że dzisiejsze Muzeum II Wojny Światowej zostało powołane 1 września 2008 r. jako Muzeum Westerplatte w Gdańsku. Nazwę placówki na obecną zmieniono po trzech miesiącach. Obecnie MKiDN rozważa powrót do pierwotnej idei, by – dzięki działaniom nowej placówki - w sposób szczególny uhonorować pole bitwy na Westerplatte i wojnę obronną 1939 r.powrót