Konkurs na prezentację w Pawilonie Polskim na 16. Biennale Architektury w Wenecji

25-10-2017

16 października 2017 roku w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki odbyły się obrady Jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018. Jury powołane przez prof. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało następujące oświadczenie:

Jury: dr hab. Waldemar Baraniewski, Urszula Gołota, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Hugon Kowalski, dr Dorota Leśniak-Rychlak, dr hab. Marta Leśniakowska (nieobecna), Bartłomiej Nawrocki, prof. Sławomir Ratajski, Mariusz Ścisło, dr hab. Gabriela Świtek, Piotr Walkowiak, Hanna Wróblewska i Marta Żakowska.

W dniu 16 października 2017r. Jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 16 Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018 wybrało spośród 30 zakwalifikowanych do konkursu zgłoszeń zwycięski projekt kuratorki Anny Ptak „Amplifikacja natury” z udziałem grupy projektowej Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis). Projekt zdobył 22 punkty i został Projektem Wybranym. Projekt odznacza się trafnością wyboru tematu związanego z aktualnymi problemami architektonicznymi.  Odwołuje się do wybitnych projektów i realizacji polskiego modernizmu II połowy XX wieku. Charakteryzuje się twórczym podejściem do koncepcji wystawienniczej w zakresie architektury. W twórczy sposób kształtuje przestrzeń wystawienniczą Polskiego Pawilonu.

13 punktów zdobył i Projektem Rezerwowym został projekt „Tango na 16 metrach kwadratowych”, autorstwa kuratorów — Agnieszka Batkiewicz, Xander van Dijk, Veronika Mayr. Projekt nawiązuje do ukształtowania przestrzeni mieszkalnej — formuły „polskiego zamieszkiwania” ­— charakterystycznej dla czasów PRL i powracającej we współczesnych praktykach deweloperskich. Odwołuje się zarówno do filmu „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, jak i do obowiązujących norm projektowych oraz obecności popularnego mebla, „meblościanki”, w świadomości przestrzennej naszych wnętrz mieszkalnych.

W ciągu miesiąca na stronie www.labiennale.art.pl opublikowane zostaną zgłoszenia konkursowe, a z początkiem grudnia w Zachęcie odbędzie się spotkanie-debata wokół konkursu z udziałem m.in. członków Jury.

Dodatkowe informacje o konkursie: Joanna Waśko, j(dot)wasko@zacheta(dot)art(dot)pl

16 Międzynarodowa Wystawa Architektury — La Biennale di Venezia
24 maja – 25 listopada 2018
Kuratorki generalne: Yvonne Farrell i Shelley McNamara
Temat przewodni: Freespace
Więcej o biennale w Wenecji: http://www.labiennale.org/en/architecture/2018powrót