Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Romana Honeta i Jacka Podsiadły

26-10-2015

Na zdjęciu: Roman Honet  i Jacek Podsiadło laureatami Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Gratulacje składa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk/PAP Roman Honet i Jacek Podsiadło laureatami Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Gratulacje składa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. fot.: Jacek Bednarczyk/PAP

Na zdjęciu: Roman Honet  i Jacek Podsiadło laureatami Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Gratulacje składają minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezes polskiego PEN Clubu  Adam Pomorski. autor zdjęcia: Jacek Bednarczyk/PAP Roman Honet i Jacek Podsiadło laureatami Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Gratulacje składają minister kultury Małgorzata Omilanowska i prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski . fot.: Jacek Bednarczyk/PAP

Roman Honet i Jacek Podsiadło zostali ex aequo laureatami przyznanej po raz trzeci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Nagrodę wręczono 24 października br. w Krakowie podczas uroczystej gali, której gościem była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Roman Honet został uhonorowany za wydany w zeszłym roku tomik "Świat był mój" (Biuro Literackie), a Jacek Podsiadło za "Przez sen" (Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN).

Obecna na uroczystości minister Omilanowska powołała się na wyniki pokazujące zależność pomiędzy uczestnictwem w kulturze a zadowoleniem z życia.

"Proszę sobie wyobrazić, że uczestnictwo we wszystkich rodzajach sztuki łączy się niepodzielnie z wysokim poziomem zadowolenia z życia. Ale z jednym wyjątkiem. Nie dotyczy to tych, którzy czytają poezję. Na początku po przeczytania tego bardzo się zmartwiłam, bo pomyślałam, że ten, kto czyta poezję, czyni siebie nieszczęśliwym, ale natychmiast zdałam sobie sprawę, że popełniłam błąd metodologiczny. Ci, co są nieszczęśliwi, częściej sięgają po poezję, bo tam odnajdują troski i ból twórców, którzy potrafią ich z lękami oswajać, potrafią przybliżyć ich do rozwiązania swoich własnych rozterek i dramatów" - powiedziała prof. Omilanowska wskazując, że "tylko podopieczni Kaliope koją i leczą".

Roman Honet (ur. 1974 r.) debiutował w 1996 roku tomem wierszy "Alicja", w 2009 roku był nominowany do nagrody Nike za tom "Baw się" i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (w 2009 za tom "Baw się" i w 2015 za tom "Świat był mój"). Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków.

Jacek Podsiadło (ur. 1964 r.) poeta, prozaik, tłumacz, felietonista, dziennikarz, debiutował w roku 1987 tomem "Nieszczęście doskonałe". Laureat wielu nagród literackich, w tym roku otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości.

Do nagrody nominowani byli autorzy pięciu tomów poetyckich wydanych w 2014 r. Oprócz laureatów byli to: Jakobe Mansztajn za "Studium przypadku" (WBPiCAK), Mirosław Mrozek za "Horyzont zdarzeń" (Fundacja Literatury im. Henryka Berezy), i Maciej Robert za "Księgę meldunkową" (WBPiCAK).

Międzynarodowa kapituła złożona z tłumaczy, krytyków literackich i badaczy literatury, dokonała wyboru spośród 214 zgłoszonych książek. Było ich o 50 więcej niż dwa lata temu i o 40 więcej niż w roku ubiegłym.

W 2013 r. Nagrodę Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom "Białe krzesła" i Łukasz Jarosz za tom "Pełna krew", a w 2014 – Julia Hartwig za tomik "Zapisane".

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej. Nagroda, która ma służyć popularyzowaniu poezji, została ustanowiona na mocy testamentu zmarłej 1 lutego 2012 r. noblistki.

/PAP/powrót