Spotkanie min. Magdaleny Gawin z rektorem katedry Notre Dame ks. Patrickiem Chauvet

11-05-2019

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

fot. Danuta Matloch

- Ministerstwo solidaryzuje się z rektorem katedry, żeby nie tylko utrzymać tę substancję materialną, ale także żeby utrzymać status katedry dla Notre Dame. Właśnie dowiedzieliśmy się, że rozpatrywana jest możliwość zamiany katedry na muzeum – mówiła min. Magdalena Gawin. 

Wczoraj wieczorem w Łodzi odbył się koncert charytatywny "Nieszpory Ludźmierskie" z udziałem wiceminister kultury Magdalena Gawin oraz rektora katedry Notre Dame w Paryżu ks. prałata Patricka Chauvet. Wydarzenie zorganizowano w przeddzień 48. rocznicy pożaru łódzkiej katedry p.w. św. Stanisława Kostki, na rzecz odbudowy Notre – Dame w Paryżu. Podczas wizyty rektora paryskiej katedry w Łodzi z duchownym spotkali się przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS.  

- Tak! Matka Boża jest zraniona, ale cały czas jest! Kiedy w wielki poniedziałek o północy stanąłem w drzwiach katedry, moje spojrzenie przykuł krzyż chwalebny w głębi prezbiterium oraz figura Matki Bożej przy kolumnie – cała promieniująca, ale otoczona resztkami sklepienia. Paryżanie, Francuzi okazali swoje przywiązanie do Pięknej Pani. Mam nadzieję, że Maryja obudzi nasz kraj, który jest przecież pierworodną córą Kościoła. Świat, w tym także Polska, świadczy także o swoim przywiązaniu do Notre – Dame i do Kościoła - opowiadał ks. prał. Patrick Chauvet.

Po przemówieniach odbył się ponad godzinny koncert, w którym wystąpili znani soliści: Hanna Banaszak, Elżbieta Towarnicka, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Andrzej Lampert, Jacek Wójcicki i Jerzy Trela (Teatr Stary w Krakowie) oraz Chór Dominanta Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Górecki Chamber Choir i Orkiestra Symfoniczna „Passionart”. Nad artystyczną oprawą wydarzenia czuwał dyrygent Stanisław Krawczyński.

Spotkanie z rektorem Notre Dame ks. Patrickiem Chauvet miało przede wszystkim być gestem okazania solidarności.

 powrót