VIII edycja konkursu "Życie w architekturze"

20-04-2015

Gala VIII edycji konkursu Życie w architekturze. fot. Danuta MatlochGala VIII edycji konkursu "Życie w architekturze". fot. Danuta Matloch

Gala VIII edycji konkursu Życie w architekturze. fot. Danuta MatlochGala VIII edycji konkursu "Życie w architekturze". fot. Danuta Matloch

Gala VIII edycji konkursu Życie w architekturze. fot. Danuta MatlochGala VIII edycji konkursu "Życie w architekturze". fot. Danuta Matloch

Gala VIII edycji konkursu Życie w architekturze. fot. Danuta MatlochGala VIII edycji konkursu "Życie w architekturze". fot. Danuta Matloch

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otrzymała Grand Prix - Nagrodę Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014 konkursu "Życie w architekturze". W gali VIII edycji konkursu, która odbyła się 17 kwietnia br. w Warszawie, wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Często używamy w Polsce takiego określenia „każdy jest kowalem swojego losu”, ale myślę, że to się będzie zmieniać i coraz częściej będziemy mówić „każdy jest architektem swojego losu”. Nie tylko dlatego, że zawód kowala powoli wymiera, ale też dlatego, że architektura nabiera coraz większego znaczenia w kształtowaniu naszego życia, naszego otoczenia. (...) Rośnie apetyt Polaków na dobrą architekturę, na ład wokół nas, na to żeby było piękniej, bardziej użytecznie, a jednocześnie niebanalnie. To efekt zarówno bogacenia się Polaków, jak i otwierania się Polski na świat, skąd można czerpać wzorce. (...) Myślę, że ten apetyt na piękno i ład wokół nas będzie rósł - mówił prezydent Bronisław Komorowski wręczając nagrodę, którą odebrał hiszpański architekt Alberto Veiga, reprezentujący pracownię Estudio Barozzi Veiga.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została oddana do użytku w 2014 r. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Szczecinie. Jej biała na co dzień fasada może być oświetlana w różnorodnych barwach i w najróżniejszych konfiguracjach. Przypominająca zbiorowisko lodowych gór bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji zyskała miano nowej ikony miasta. Filharmonia ma ponad 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Sala symfoniczna (Sala Słoneczna) może poszczycić się doskonałą akustyką, dzięki zastosowaniu specjalnej geometrii ścian i sufitów. Została zaprojektowana przez architektów wspólnie z dr. Higini Arau, barcelońskim specjalistą w dziedzinie akustyki architektonicznej.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrodę dla najlepszej realizacji w dziedzinie kultury. Otrzymała ją siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zaprojektowana przez Konior Studio.

Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak wręczyła nagrodę za najlepszą realizację współfinansowaną ze środków unijnych. Przyznano ją Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, autorstwa pracowni DDJM Biuro Architektoniczne.

Za Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej uznano Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, zaprojektowany przez dwie pracownie: nsMoonStudio i Wizja. Nagrodę dla Najlepszej Przestrzeni Publicznej otrzymał projekt modernizacji starówki w Gorlicach projektu pracowni eM4. Najlepszym Budynkiem Wielorodzinnym został uznany zespół mieszkaniowy przy alei Wilanowskiej w Warszawie projektu JEMS Architekci. W kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny nagrodę otrzymał Dom w Lublińcu pracowni Dyrda Fikus Architekci. W kategorii Najlepsze Wnętrze Użyteczności Publicznej 2013-2014 zwyciężyła Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Nagrodę odebrali także przedstawiciele pracowni mode:lina, która zaprojektowała sklep RunColors w poznańskim Starym Browarze. Realizacja otrzymała tytuł Ulubieńca Polski, przyznawany w plebiscycie internetowym.

W jury konkursu zasiadali: Magdalena Staniszkis - profesor Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Mariusz Ścisło- prezes SARP, Antoni Domicz - laureat Honorowej Nagrody SARP, Przemo Łukasik - współzałożyciel pracowni medusa group oraz Ewa Porębska - redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator".

Organizatorem konkursu "Życie w architekturze" jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator".

(PAP)powrót