Zakończenie 8. Festiwalu PKO Off Camera

11-05-2015

Minister Małgorzata Omilanowska podczas gali zamknięcia 8. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera. fot.: PAP/Stanisław Rozpędzik
Minister Małgorzata Omilanowska podczas gali zamknięcia 8. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera. fot.: PAP/Stanisław Rozpędzik

Film „Ixcanul” w reż. Jayro Bustamantego otrzymał Krakowską Nagrodą Filmową w konkursie głównym „Wytyczanie Drogi” 8. Festiwalu PKO Off Camera. W konkursie polskich filmów fabularnych wygrał film „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. W gali przyznania nagród, która odbyła się 9 maja br., uczestniczyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Uczestnictwo w kulturze to jest budowanie społeczeństwa, które ma większą wrażliwość, większą kreatywność, które umie krytycznie myśleć, patrzeć, polemizować. Potem dzięki doświadczeniom w kulturze osoby te potrafią sobie radzić z zadaniami życia rodzinnego, osobistego i zawodowego dużo lepiej niż ci, którzy z tej kultury nie korzystają” – mówiła minister Omilanowska dziękując prezydentowi Krakowa za to, że miasto to organizuje tak wiele wartościowych imprez kulturalnych.

W konkursie głównym pokazanych zostało dziewięć niezależnych filmów fabularnych z całego świata. Obrazy oceniało międzynarodowe jury, któremu w tym roku przewodniczył polski operator Sławomir Idziak. Wśród jurorów znaleźli się też Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne.

Jak podkreślił Idziak w uzasadnieniu, obraz został nagrodzony za „mocną, pełną emocji narrację, opowiedzianą z imponującą prostotą i uniwersalnym przesłaniem”. Akcja debiutanckiego filmu Bustamantego rozgrywa się w Gwatemali. Bohaterowie żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm życia lokalnej społeczności.

Reżyser nagrodzonego filmu otrzymał 100 tys. dolarów i możliwość skorzystania z grantu w wysokości 1 mln zł, jeśli swój kolejny film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych wystartowało dziesięć polskich produkcji z ostatniego roku. Międzynarodowe jury w składzie Wentworth Miller (przewodniczący), Sandy Powell i Michael Coulter za najlepszy film uznało „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. Aktorzy grający w tej produkcji - Justyna Suwała i Janusz Gajos - zostali laureatami nagród dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora.

Wentworth Miller, amerykański aktor znany z głównej roli w serialu "Skazany na śmierć", uzasadnił, że film Szumowskiej nagrodzono za „świetną narrację, fantastyczne role i podejmowanie uniwersalnych tematów”. Reżyserka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI otrzymał film „Sworn Virgin” Laury Bispuri. Publiczność przyznała swoją nagrodę „Bogom” Łukasza Palkowskiego.

Podczas 10 festiwalowych dni widzowie zobaczyli ponad 100 tytułów w krakowskich kinach, na dachach kamienic, na pokładzie statku „Nimfa” i na brzegu Wisły. Wśród gości imprezy byli m.in. aktorzy Claudia Cardinale, Stellan Skarsgard, Gabriel Byrne i Wentworth Miller. Nagrodę "Pod Prąd", przyznawaną sławnym artystom, którzy angażują się również w niezależne przedsięwzięcia filmowe, odebrali w tym roku Roman Polański i Stellan Skarsgard.

(PAP)

 powrót