Złote Lwy w Gdyni za film "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej

21-09-2015

Zakończenie Festiwalu Filmowego w Gdyni, minister kultury prof. Omilanowska wręcza głowną nagrodę Małgorzacie Szumowskiej / fot. PAP Adam Warżawa

Zakończenie Festiwalu Filmowego w Gdyni / fot. PAP Adam Warżawa

Zakończenie Festiwalu Filmowego w Gdyni, laureatka Złotych Lwów - Małogorzata Szumowska, reżyserka "Body/Ciało" / fot. PAP Adam Warżawa

"Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej uhonorowano główną nagrodą - Złotymi Lwami - na zakończonym 19 września br. 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Za najlepszych aktorów uznani zostali Agnieszka Grochowska, Krzysztof Stroiński i Janusz Gajos. Gościem ceremonii w Teatrze Muzycznym była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Nagrodę za główną rolę kobiecą jury przyznało Grochowskiej za kreację w "Obcym niebie". Stroińskiego i Gajosa doceniono ex aequo w kategorii główna rola męska. Stroiński otrzymał nagrodę za występ w "Anatomii zła", Gajos - za rolę w "Body/Ciało". Nagrodę za najlepszą reżyserię zdobył autor filmu "Intruz", Szwed Magnus von Horn, który jest absolwentem łódzkiej filmówki, a "Intruza" zrealizował w koprodukcji polsko-szwedzkiej.

Srebrne Lwy, za film "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", otrzymał Janusz Majewski. Nagrodę Specjalną "za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela" za film "11 minut" jury konkursu głównego przyznało Jerzemu Skolimowskiemu.

Podczas gali wręczono też m.in. nagrody w kategoriach: scenariusz (Magnus von Horn za scenariusz "Intruza"), debiut reżyserski (Agnieszka Smoczyńska za "Córki dancingu"), profesjonalny debiut aktorski (Justyna Suwała za rolę w "Body/Ciało"), drugoplanowa rola kobieca (Maria Semotiuk, która zagrała w "Letnim przesileniu") i drugoplanowa rola męska (Wojciech Pszoniak za kreację w filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy").

Za zdjęcia doceniony został Jerzy Zieliński ("Letnie przesilenie"), za muzykę - Paweł Mykietyn ("11 minut"), a za scenografię - Jagna Janicka ("Hiszpanka"). Ponadto nagrody zdobyli: za dźwięk - Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński ("Body/Ciało"), za montaż - Agnieszka Glińska (za dwa filmy: "11 minut" i "Intruz"), za charakteryzację - Janusz Kaleja i Tomasz Matraszek ("Córki dancingu"), za kostiumy - Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch ("Hiszpanka").

W jury konkursu głównego zasiadali m.in. Allan Starski i Grażyna Szapołowska.

W trakcie gali wyłoniono również laureata innego konkursu - o nazwie "Inne Spojrzenie". Główną nagrodę, Złoty Pazur, otrzymał reżyser Mariusz Grzegorzek za film "Śpiewający obrusik".

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród w Gdyni miała szczególny przebieg – z powodu śmierci reżysera Marcina Wrony, autora filmu "Demon", który startował w konkursie głównym festiwalu. Reżyser zmarł nagle w nocy z piątku na sobotę, w trakcie festiwalu w Gdyni. Miał 42 lata. Zaliczano go do najzdolniejszych polskich twórców filmowych młodszego pokolenia. Należał do Polskiej Akademii Filmowej oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Oprócz "Demona", wyreżyserował m.in. "Moją krew" (2009) i "Chrzest" (2010). Za "Chrzest" zdobył w 2010 roku w Gdyni Srebrne Lwy. W związku ze śmiercią reżysera, gala odbyła się w wersji skróconej. Zrezygnowano z czerwonego dywanu, a także z oprawy muzycznej dla ceremonii.

(PAP)powrót