36. FPFF w Gdyni

23-05-2011

12 filmów będzie walczyć o nagrody w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości odbiorą Roman Polański i Tadeusz Konwicki.  Szczegóły 36. edycji FPFF, która potrwa od 6 do 11 czerwca br., przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej dotyczącej 36. FPFF w Gdyni. Obok- dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz i dyrektor festiwalu Leszek Kopeć. Foto: Danuta Matloch

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej dotyczącej 36. FPFF w Gdyni. Obok- dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz i dyrektor festiwalu Leszek Kopeć.
Foto: Danuta Matloch

W konferencji uczestniczyli też: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, dyrektor FPFF Leszek Kopeć i dyrektor artystyczny imprezy Michał Chaciński, który wyselekcjonował filmy do Konkursu Głównego. Są to:

   1. Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze

   2. Daas, reż. Adrian Panek

   3. Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski

  4. Italiani, reż. Łukasz Barczyk

   5. Ki, reż. Leszek Dawid

   6. Kret, reż. Rafael Lewandowski

   7. Lęk wysokości, reż. Bartek Konopka

   8. Młyn i Krzyż, reż. Lech Majewski

   9. Róża, reż. Wojciech Smarzowski

  10. Sala Samobójców, reż. Jan Komasa

 11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort

  12. Wymyk*, reż. Greg Zglinski

* Film może zostać wycofany z konkursu głównego w przypadku zakwalifikowania na festiwal w Wenecji

O wyborze najlepszego polskiego filmu 36. FPFF zadecyduje dziewięcioosobowe, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego, reżysera i scenarzysty ( „Last resort”, „ Lato miłości”, „ The Woman In the Fifth”), na stałe mieszkającego w Oksfordzie. 

W towarzyszącej Konkursowi Panoramie Polskiego Kina pokazanych zostanie 9 filmów, natomiast w Konkursie Młodego Kina zaprezentuje się 30 etiud fabularnych i fabularnych filmów dyplomowych studentów szkół filmowych. W ramach Panoramy Europy Wschodniej obejrzeć będzie można serię filmów, które w ostatnich latach przebiły się do ważnych konkursów światowych festiwali.  Ważnym elementem imprezy będą wydarzenia związane z praktyczną stroną kina- spotkania z twórcami, warsztaty, wystawy i prezentacje.

Organizatorami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasto Gdynia i ·Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

Więcej informacji na www.pisf.plpowrót