Nie żyje Eugeniusz Get-Stankiewicz. Jeden z twórców wrocławskiej szkoły plakatu zmarł 10.04.

10-04-2011

Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w roku 1942 w Oszmianie koło Wilna. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dyplom w roku 1972). W 1998 r. został profesorem, na macierzystej uczelni uczył technik graficznych.

Mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku Głównym. Był jednym z twórców sukcesów wrocławskiej szkoły plakatu. Stanowił część tzw. Wrocławskiej Czwórki - razem z Janem Jaromirem Aleksiunem, Jerzym Czarniawskim i Janem Sawką. Specjalizował się w grafikach warsztatowych. Był autorem plakatów teatralnych i okolicznościowych, często z fragmentami autoportretu. Uprawiał także malarstwo i rysunek.

Wystawiał w kraju i zagranicą, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu (1986, 1992), w Galerii Teatru STU w Krakowie (1987, 1988, 1989), w Galerii „Sceny Plastycznej" Leszka Mądzika w Lublinie (1990), w Janus Studio w Nowym Jorku (1990), w Galerii DM Sarver w Paryżu (1991) oraz w Fort Collins (USA). Na tamtejszej „Seventh Colorado International lnvitational Poster Exhibition" prezentował się jako jeden z trzech laureatów imprezy.
Wspólnie z Tadeuszem Różewiczem przygotowywał teki poetycko-graficzne, które były pokazywane na wystawach i wydawane w formie książkowej. Współzałożył Atelier Si Pb..., w której powstał m.in. witraż papieski w kościele św. Elżbiety.

Był autorem wielu pomników i tablic wrocławskich, m.in. obelisku upamiętniającego wydarzenia sierpnia 1980 roku na placu w obrębie gmachów Politechniki, marmurowej tablicy KU CZCI PROSTYCH DZIAŁAŃ czy też tablicy ZRÓB TO SAM.

Wrocławianom znany jest portret artysty (Murzynek) na Placu Solnym.  W 2007 r. posąg stał się częścią happeningu, podczas którego Get -Stankiewicz  zlustrował się publicznie w trzech wymiarach. Małe oświadczenie lustracyjne przekazał wrocławskiemu oddziałowi "Gazety Wyborczej”. Średnie zawisło na „Murzynku” , a duże - w formacie 3 na 5 m - artysta podpisał we wrocławskim Muzeum Narodowym.powrót