Irena Kwiatkowska nie żyje. Wybitna aktorka zmarła w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Miała 98 lat

03-03-2011

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 r. w Warszawie. W 1935 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. W tym samym roku zadebiutowała w teatrze Cyrulik Warszawski. Przed wojną grała w teatrach Powszechnym w Warszawie, Nowym w Poznaniu i Polskim w Katowicach. W czasie okupacji była żołnierzem AK, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim.

Irena Kwiatkowska.
Irena Kwiatkowska (fot. Maria Wilma-Hinz)

Od 1948 była związana ze stołecznymi teatrami: Klasycznym, Współczesnym, Buffo, Syrena, Komeda, Ludowym, Nowym i Kwadrat.  Występowała też w kabaretach: "Siedem Kotów, "Szpak", "Dudek" i telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów".

Zagrała ponad sto ról teatralnych, 20 filmowych i telewizyjnych, głównie komediowych.  Największą popularność przyniosły jej te w „Wojnie domowej” (matka Pawła), „Czterdziestolatku” (kobieta pracująca), „Halo Szpicbródka” i „Rozmowach kontrolowanych”. Nagrała także wiele audycji radiowych, zwłaszcza dla dzieci.

W latach 1953-56 była wykładowczynią w warszawskiej PWST. 

W 2005r. została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2009 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.powrót