Koncert w ramach Roku Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii – Polska! Year.

04-05-2009

30 kwietnia 2009 r. w Cadogan Hall w Londynie odbył się koncert w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w ramach Roku Kultury Polskiej w Wielkiej Brytanii –   Polska! Year. W koncercie uczestniczyła Pani Maria Kaczyńska, Prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski z żoną Karoliną Kaczorowską, Książe Kentu oraz Lady Camilla Panufnik.

W programie koncertu znalazły się utwory Andrzeja Panufnika, Mieczysława Karłowicza i Witolda Lutosławskiego.

POLSKA! YEAR to ponad 200 projektów przybliżających brytyjskiej publiczności najciekawsze dokonania polskiej kultury i twórczość najwybitniejszych polskich artystów. Zaprezentowane zostaną wyjątkowe dzieła z polskich kolekcji muzealnych oraz prace młodych współczesnych artystów i projektantów, koncerty z udziałem polskich wykonawców, a także prezentacje polskiej muzyki w wykonaniu brytyjskich zespołów i solistów, pokazy najnowszego kina polskiego i retrospektywy klasyków. Planowane są spektakle teatralne, przeglądy polskiej dramaturgii i promocja polskiej literatury na wybranych brytyjskich festiwalach literackich. Zapraszamy do galerii, teatrów, sal koncertowych i kinowych Londynu, Edynburga, Glasgow, Belfastu,  Liverpoolu, Oxfordu i dwudziestu innych miast w Wielkiej Brytanii.

POLSKA! YEAR rozpoczynający się wiosną 2009 i kontynuowany w 2010 roku jest  wspólną inicjatywą polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Decyzja o organizacji POLSKA! YEAR - Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii ma związek z obecnością na Wyspach setek tysięcy Polaków. Z jednej strony ma być próbą wykorzystania tego zjawiska dla promocji Polski i polskiej kultury, która jak pokazały badania przeprowadzone dla potrzeb opracowania skutecznego brandingu, jest w społeczeństwie brytyjskim kompletnie nieznana. Z drugiej strony POLSKA! YEAR służyć ma zmianie wizerunku Polaków, wprawdzie cenionych obecnie w Wielkiej Brytanii, ale postrzeganych przede wszystkim jako sumienni pracownicy fizyczni i techniczni. Z tego względu program Roku koncentruje się wokół wydarzeń i projektów podkreślających kreatywność i bogactwo polskiej kultury, atrakcyjność i różnorodność współczesnego polskiego życia artystycznego.powrót