Inauguracja projektu „Filmoteka Szkolna”

12-01-2009

12 stycznia 2009 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski uczestniczył w konferencji inaugurującej projekt „Filmoteka Szkolna”, który realizowany jest pod jego patronatem w ramach priorytetowego programu edukacji artystycznej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.

Konferencja odbyła się w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu. Obok Ministra Zdrojewskiego wzięli w niej udział m.in. dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, dyrektor PWA Michał Merczyński, historyk filmu, PWSFTviT w Łodzi prof. Tadeusz Szczepański oraz przedstawiciele Urzędu Miasta, kuratorium oświaty i szkół.
Inicjatywa „Filmoteki Szkolnej” zakłada wprowadzenie elementów edukacji filmowej w szkołach ponadpodstawowych. Istotą programu jest wyposażenie ponad 15 tys. gimnazjów i liceów w Polsce w pakiet "Filmoteka Szkolna. Film polski". Zawiera on płyty DVD z 55 polskimi filmami fabularnymi, dokumentalnymi i animowanymi, ułożonymi w 26 cykli tematycznych. Opracowali je cenieni teoretycy i eksperci z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Do każdego cyklu dołączone są broszury z materiałami pomocniczymi dla nauczycieli.powrót