Obchody Roku Juliusza Słowackiego

09-09-2009

W dniach 6-7 września 2009 r. w związku z obchodami Roku Juliusza Słowackiego, Podsekretarz Stanu Tomasz Merta przebywał z wizytą w Krzemieńcu i Tarnopolu.

W Krzemieńcu, w uroczystościach z okazji 200 rocznicy urodzin Poety wziął udział Tymofij Kochan, Wiceminister Kultury i Turystyki Ukrainy oraz władze obwodu tarnopolskiego, rejonu krzemienieckiego i miasta Krzemieńca, przedstawiciele polskich władz samorządowych, uczestnicy międzynarodowych spotkań artystów, literatów, naukowców i muzealników „Dialog Dwóch Kultur” organizowanych, ze Strony ukraińskiej, przez Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu oraz, ze Strony polskiej, przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a także delegacja młodzieży z Europejskiej Rodziny Szkół Średnich im. J. Słowackiego.

Minister Tomasz Merta i Minister Tymofij Kochan uczestniczyli w uroczystej liturgii odprawionej przez JE Markijana Trofimiaka, biskupa ordynariusza diecezji łuckiej. Następnie złożyli kwiaty na grobie matki Juliusza Słowackiego, spoczywającej na Cmentarzu Tunickim. Nagrobek Salomei Słowackiej-Becu oraz położony nieopodal grób artysty malarza, profesora Liceum Krzemienieckiego, portrecisty rodziny Słowackich, Józefa Pitschmanna zostały odrestaurowane w 2009 roku ze środków MKiDN.

Ministrowie Tomasz Merta i Tymofij Kochan odsłonili umieszczoną na ścianie dawnego gmachu Liceum Krzemienieckiego tablicę upamiętniającą chrzest Juliusza Słowackiego a następnie wzięli udział w obchodach zorganizowanych w Muzeum Juliusza Słowackiego. Minister Tomasz Merta uczestniczył również w otwarciu wystawy „Galeria założycieli i profesorów Liceum Krzemienieckiego 1805-1832 i 1920-1939” w bibliotece Instytutu Pedagogiczno-Humanistycznego im. T. Szewczenki w Krzemieńcu.powrót